Археолози откриха следи от плуг на 7000 години в Швейцария

11 март 2024, 08:40 часа • 9973 | прочитания

Археолози от Франция и Швейцария откриха най-древните в Европа следи от примитивен плуг (арда), използван още през неолита. Изследователите ги открили по време на разкопки на паметника Арсено в град Сион през 2017 г.

Още: Учени откриха нова кръвна група: Променя се основно разбиране в медицината

Още: Революционно: Разработиха издръжлив биоматериал за сламки

Въз основа на стратиграфия и серия от радиовъглеродни дати учените установили, че следите се отнасят към времето между 5100 и 4700 г. пр.н.е.

ОЩЕ: Хляб на 8600 години е открит в Чаталхьоюк

Това говори, че хората са използвали силата на впрегатните животни още в ранните етапи на неолитизацията на Европа. Резултатите от изследването са публикувани в списание Humanities and Social Sciences Communications.

Още: Ето защо хората сме развили музикалните и езиковите си способности

Още: Легенда или реалност: В Конго все по-често съобщават за срещи със страшно чудовище (СНИМКИ)

Отпечатъци от кози и домашни говеда. ARIA S / Samuel van Willigen et al. / Humanities and Social Sciences Communications, 2024

По думите на учените свидетелствата за разораване на земята, датиращи от епохата на неолита, са много редки. Освен това те често са много трудни за датиране. Така например в Северна Италия на един от паметниците археолозите открили следи от примитивен плуг и отпечатъци от копита на големи рогати животни, които датират от около 4300 – 4000 г. пр.н.е.

ОЩЕ: Следи от боси крака на 90 000 години са открити в Мароко

Още: Антикитерският механизъм може да е блокирал постоянно

Още: Изумително ново откритие за листата на растенията

В Швейцария за най-ранните свидетелства за използването на плуг се смятаха находки, датиращи от първата половина на IV хилядолетие пр.н.е.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес