Британски археолози за първи път са открили скелет на разпнат човек, живял през III-IV век. За това съобщава изследователската компания Albion Archeology, цитирана от ТАСС.
Още: Посочиха точния брой крачки, които трябва да правим на ден, ако работим седнали
Още: Невъзможен грамаж: Изчислиха колко месо да ядем седмично, за да не вредим на здравето си
„По време на планирани разкопки в село Фенстентън, Кеймбриджшир, нашите специалисти откриха човешки скелет на възраст 25-35 години с признаци на зъбни заболявания и артрит, характерни за хората, погребани тук [по това време]…
12 открити наблизо пирона ни позволяват да направим извод, че тялото на мъжа е било поставено върху дъска или погребална количка, но тринадесетият пирон минава хоризонтално през костта на петата", казват изследователите и отбелязват, че в костта е намерена и по-плитка дупка, което позволява да се изключи случайният характер на увреждането, тъй като това свидетелства за неуспешен първи опит за пробиване на крайника."
Още: Разкриха причината за изчезването на гигантските кенгура
Още: Археологическо проучване доказа гладиаторските битки с лъвове в Римската империя (СНИМКА)
Снимка: Albion Archeology
Преди находката на британските археолози в света са били известни само три скелета от епохата на Древния Рим с увреждания, характерни за разпятие. Според учените този вид екзекуция се е извършвала най-често чрез връзване към кръста. Ако са били използвани пирони, то след смъртта на осъдения те са били премахвани от тялото. В случая с образеца от Кеймбриджшир издърпването на пирона от костта е било възпрепятствано от това, че гвоздеят е бил огънат.
Още: Финикийците не били предци на картагенците
Още: Експерти разкриха на каква възраст се появяват първите бели косми и защо
Преди това скелет на разпнат мъж с пирон в костта е откриван само веднъж - при разкопки в северната част на Йерусалим през 1968 г.
Още: Учени откриха напълно нов цвят, който може да се види само по специален начин
Още: Дървесни пръстени разказват за "Великия заговор на варварите" срещу Римска Британия