Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Археолози откриха най-стария участък от Великата китайска стена

24 февруари 2025, 07:50 часа • 3154 прочитания

Археолозите са открили това, което сега се смята за най-ранната част от Великата китайска стена, предшестваща предишните оценки с приблизително 300 години. Този участък датира от късната династия Западна Джоу (1046 г. пр.н.е. – 771 г. пр.н.е.) и ранния период Пролети и есени (770 г. пр.н.е. – 476 г. пр.н.е.). Това новаторско откритие е направено в област Чанцин, Дзинан, провинция Шандун.

Институтът за културни реликви и археология на провинция Шандун е провеждал разкопки между месеците май и декември 2024 г. Приблизително 1100 квадратни метра били разкопани в северната част на село Гуанли. Това е първото проактивно разкопаване на Великата стена Ци след години на предварителни проучвания. Учените използвали мултидисциплинарен подход, който включвал традиционен анализ на артефакти, вземане на почвени проби, изследвания на растителен силициев диоксид (фитолит) и техники за датиране като оптично стимулирана луминесценция (OSL) и датиране с въглерод-14.

ОЩЕ: Великата китайска стена се крепи от „био мазилка“

След години проучване

Великата стена Ци, обект на световното наследство на ЮНЕСКО, е най-ранният и най-дълъг сегмент от древните укрепления на Китай. Той се простира на приблизително 641 километра през централната част на Шандун, от Чанцин на запад до брега на Циндао на изток. Стената играе важна роля във военната стратегия на държавата Ци по време на династията Източна Джоу.

Останки от Великата стена Ци, област Чанцин, Дзинан. Rolfmueller / CC BY-SA 3.0

Според Джан Су, ръководител на проекта от Института за културни реликви и археология на провинция Шандун, разкопките разкриват различни фази на изграждане на стени. Най-старите стени, датиращи от периода Пролети и есени, са с дебелина около 10 метра и представят свидетелства, че основата им вероятно датира от династията Джоу. По-късните стени, главно от Периода на Воюващите държави (475 г. пр.н е. – 221 г. пр.н.е.), показват много по-напреднали строителни техники, като най-здравата фаза е с ширина над 30 метра. Последната фаза, построена при крал Сюан от Ци (ок. 350–301 г. пр. н. е.), е добре запазена и изградена с помощта на фина жълта пръст, уплътнена с метални трамбовки за издръжливост.

ОЩЕ: Древни гранати са намерени във Великата китайска стена

Други открития включват останки от жилищни сгради под древните стени в северната зона на разкопките. Тези полуподземни жилища с квадратни основи и заоблени ъгли дават представа за живота на малкото селище преди изграждането на укрепленията. Това доказва, че стените са имали само за отбранителни цели, но и са били свързани с ежедневния живот на местните жители.

Не просто крепост

На около 1,5 километра северно от Великата стена Ци изследователите са идентифицирали древното селище Пингин. Исторически текстове, включително Джу Джуан и Воден класически коментар, се отнасят до Пингин като критична крепост на държавата Ци. Пингин е служил за защита на транспортните маршрути и поддържане на граничната сигурност.

Това е първото проактивно разкопаване на Великата стена Чи след години на предварителни проучвания. Zhang Su / Shandong Provincial Institute of Cultural Relics and Archaeology

Историческите записи показват, че Пингин е бил основен военен обект, участващ в конфликтите между Ци и Трите царства. Археологическите разкопки потвърдили съществуването на западната градска стена, простираща се на дължина най-малко 500 метра, заедно с доказателства като окопи и укрепени порти, споменати в древни текстове.

ОЩЕ: Тайни проходи са открити във Великата китайска стена

Последните открития отговарят на дългогодишни въпроси относно възрастта, строителните техники и функцията на Великата стена Ци. Изследвания от 2008 до 2010 г. се съсредоточили върху изследване на разпространението и състоянието на стената, докато проучване през 2022 г. помогнало за идентифицирането на подземни останки от липсващи участъци. Настоящите разкопки, първото систематично археологическо проучване на обекта, предоставили решаваща представа за ранните фази на строителството на Великата китайска стена.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес