Археолози и палеоантрополози са изследвали необичаен артефакт, открит по време на разкопки в палеолитния обект Толбор-21, който се намира в Северна Монголия. През 2016 г. те открили четирисантиметрова висулка от графит. Съдейки по формата на предмета и издълбаните върху него бразди, артефактът изобразява фалос.
Още: Извънземни и косатки с ножове. Откритие в пустинята изплаши учените
Още: Пъб в английска провинция е обитаван от призраци, твърдят местни
Според статия, публикувана в списание Scientific Reports, находката е на около 42 000 години, което я прави най-древното украшение с форма на фалос, откривано някога в света.
Преди около 50 хиляди години, когато излезлите от Африка хора от съвременния анатомичен тип (Homo sapiens) вече активно се разселили по света, значително се променил обликът на тяхната култура. Към това време се отнасят най-древните известни примери за фигуративно скално изкуство – изображения на свиня и бик от островите Сулавеси и Борнео.
Древните египтяни правели коктейли от кръв, кърма и халюциногени
Още: Партените: Незаконните деца на войната на Спарта
Още: Този рядък минерал е по-стар от Земята
Личните украшения са известни и от по-ранна епоха, например в Северна Африка, очевидно ранните групи сапиенси са правили огърлици от черупки на морски мекотели Tritia gibbosula преди около 142 хиляди години, а в Европа неандерталците (H. neanderthalensis) са се кичели с нокти на хищни птици от преди около 130 хиляди години.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Мистериозна глава на "човек-змия" отпреди 7500 години повдига въпроси
Още: Можете ли да кажете кой възел е най-здрав? Повечето хора се провалят
Но в значителни количества различни видове висулки, мъниста и други елементи се намират само на местата от епохата на горния палеолит, свързани с нашите непосредствени предци.
Изследването на новата находка от горния палеолит е представено от екип от учени от Великобритания, Германия, Монголия, Русия, САЩ, Франция и Япония, ръководени от Соланж Риго от Френския национален център за научни изследвания (CNRS). През 2016 г. по време на разкопки на палеолитния обект от открит тип Толбор-21, който се намира в Северна Монголия в басейна на река Селенга, археолозите открили необичаен артефакт, който датира от преходния период между началния етап и ранния горен палеолит.
Още: Революции, променили историята по VIASAT HISTORY (ВИДЕА)
Още: Древни британци убили и разчленили най-малко 37 души
Solange Rigaud et al. / Scientific Reports
Находката представлява черен артефакт с размери 43,4 × 21,4 × 13,9 мм. Учените са установили, че древният майстор е направил тази висулка от графит, чието находище е неизвестно в непосредствена близост до стоянката. Изглежда, че суровината е добита на няколко десетки (или стотици) километра от Толбор-1, където артефактът най-вероятно е попаднал вече под формата на готово изделие.
Почти в средата този плоско-изпъкнал предмет, напомнящ фалос, е пресечен от улей с дълбочина 0,6 mm и ширина 2 mm, който очевидно е бил издълбан с каменно острие. Очевидно той е имал не само функционално значение – място за закрепване на шнур или каишка, но и е подчертавал анатомичните особености на пениса. Друг важен за интерпретацията на находката улей с дълбочина и ширина 0,8 мм е издълбан в един от краищата на предмета – изглежда, той изобразява отвора на уретрата.
Оракулски кости са най-старата писмена система в света
Според авторите на новата работа, отчитайки тези детайли и общата форма на предмета, изглежда, че това е абстрактно изображение на фалос. Обикновено такива фигурки (но не и обемни висулки) са известни от паметници от горния палеолит (например 20-сантиметрова фалическа скулптура от германския обект Холе Фелс, която е на около 28 хиляди години), но находката от Монголия за момента е най-древната в света.