Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Археолози откриха изгубен 1500-годишен град "Духът на човека" на маите (ВИДЕО)

30 май 2022, 08:55 часа • 13433 прочитания

Археолози откриха руините на древен град на маите с дворци, пирамиди и площади при строителството на индустриален парк близо до Мерида на полуостров Юкатан в Мексико.

Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух

Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура

По думите на археолозите този град, наречен Ксиол (Xiol - „духът на човека“ на езика на маите), има черти на архитектурата на маите в стила пуук, който е често срещан в южната част на полуостров Юкатан, но рядко се среща близо до Мерида. Градът е построен между 600 и 900 г. сл.Хр.

Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието 

Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията

„Смятаме, че тук са живели повече от 4000 души“, казва Карлос Пераза, един от археолозите, ръководили разкопките на града. - Тук са живели хора от различни социални класи... жреци, книжници, които са живели в тези големи дворци, както и обикновени хора, които са живели в малки сгради.“

Археолозите не очаквали да намерят такова съкровище

Изследователите са открили наблизо и погребения на възрастни и деца, които са били погребани с обсидианови и кремъчни инструменти, приношения и други предмети.

Още: Лицето на "човека дракон": сензационна реконструкция на древния хоминид

Още: Иглата на Клеопатра: истината зад подвеждащото име

В района са открити и морски останки, което предполага, че жителите на града са допълвали менюто си от селскостопански продукти с риболов на близкия бряг.

Ксиол е открит след началото на строителството на индустриален парк. Той ще бъде построен, но археологическите останки ще бъдат запазени, по думите на собствениците на терена.

Още: Наистина ли гробницата на Александър Велики е скрита в базиликата „Сан Марко“ във Венеция?

Още: Може ли изкуственият интелект да ни помогне да разберем езика на животните?

„С времето градското развитие в района се е разраснало и много археологически останки са унищожени. Но дори и ние, археолозите, сме изненадани, защото не сме очаквали да намерим обект, който е толкова добре запазен“, казва Пераза.

По-нататъшната съдба на тази находка не се съобщава. Възможно е предметите, намерени в древния град на маите, да попаднат в някой музей или аукцион.

Припомняме, че маите са цивилизация, която е била много развита за времето си. Те са известни със своята писменост, изкуство, архитектура, математически и астрономически системи.

Потомци на древните маи са не само съвременни народи, запазили езика на своите предци, но и част от латиноамериканското население на южните щати Мексико, Гватемала и Хондурас.

Скулптурите на маите обикновено са стели с голям плосък камък в основата си, често наричан олтар, въпреки че действителната им функция не е напълно ясна.

Началото на формирането на племената на маите се приписва на предкласическата ера, повечето градове на маите достигат своя връх в класическия период.

ВИЖТЕ ОЩЕ: Древни пирамиди и градове са открити в Амазония

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес