Учени са установили, че диптерокарпите (лат. Dipterocarpaceae) - доминираща група дървета в тропическите гори на остров Борнео, присъстват на острова от най-малко 4 милиона години, пише NDTV.
Още: Извънземни и косатки с ножове. Откритие в пустинята изплаши учените
Още: Пъб в английска провинция е обитаван от призраци, твърдят местни
Изследователски екип под ръководството на Университета в Пенсилвания е изучил фосилизирани листа и е установил, че съвременният пейзаж на острова в Югоизточна Азия е подобен на този, който е съществувал през плиоцена - преди 5,3 до 2,6 милиона години.
„Това е първата демонстрация, че характерната доминираща форма на живот на Борнео и всички влажни тропици на Азия, диптерокарпите, не само са присъствали, но и фактически са доминирали. Открихме много повече вкаменелости от диптерокарпи, отколкото от всяка друга растителна група“, казва Питър Уилф от Пенсилванския университет.
Учените са установили, че островът е дом на почти 270 вида диптерокарпи, повече от половината от всички видове в света. Освен това диптерокарпите са сред най-високите тропически дървета в света, като някои от тях могат да достигнат височина от около 100 метра.
Още: Партените: Незаконните деца на войната на Спарта
Още: Този рядък минерал е по-стар от Земята
Но вкаменелостите от листа на диптерокарпи са трудни за откриване поради горската покривка и нейната почва. Преди това за изследване на растителния живот на острова е използван фосилизиран прашец, но тъй като прашецът на диптерокарпите се разлага бързо, тези изследвания не показали цялата картина.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Мистериозна глава на "човек-змия" отпреди 7500 години повдига въпроси
Още: Можете ли да кажете кой възел е най-здрав? Повечето хора се провалят
Сега в новото изследване са използвани не само листа, но и изкопаем прашец, разкривайки древния свят от мангрови гори и блата, граничещи с ниско разположени тропически гори с многообразие от папрати и увивни растения.
Изследователите смятат, че последните резултати предоставят допълнителни основания за опазването на такива праисторически гори и много застрашени видове. Тъй като биоразнообразието на тропическа Азия в момента е под сериозна заплаха, островът играе решаваща роля в подкрепата на това биоразнообразие.
Според изследователите около 89% от 460-те азиатски вида диптерокарпи в момента са класифицирани като „близко до уязвимото положение“, докато 57% са "застрашени, критично застрашени или изчезнали".
Още: Революции, променили историята по VIASAT HISTORY (ВИДЕА)
Още: Древни британци убили и разчленили най-малко 37 души
„Ако хората не предприемат никакви действия, ще загубим 4 милиона години история на горите“, заключават учените.
ВИЖТЕ ОЩЕ: Най-необикновените дървета в природата