Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Археологически съкровища се крият под Колизеума

19 януари 2023, 08:40 часа • 9798 прочитания

Гладиаторски битки, екзотични животни, шумни зрители в тоги. Това са някои от образите, които римският Колизеум може да извика в съзнанието ви. Но миналата година археолозите се заеха с изследване на канализацията под грандиозния амфитеатър, за да научат повече за това как наистина е изглеждал един ден там, пише Discover.

Още: Извънземни и косатки с ножове. Откритие в пустинята изплаши учените

Още: Пъб в английска провинция е обитаван от призраци, твърдят местни

Строителството на Колизеума започва между 70 и 72 г. сл.Хр. при управлението на император Веспасиан, а Флавиите го завършват около 80 г. (Тук световното чудо получава своето алтернативно име: Флавиевият амфитеатър.) Твърди се, че е бил открит със 100 дни игри.

iStock

Още: Партените: Незаконните деца на войната на Спарта

Още: Този рядък минерал е по-стар от Земята

Извисяваща се на 48,5 м височина и площ от 160 000 кв. м, арената някога е можела да побере повече от 50 000 зрители. Тя остава в употреба в продължение на близо 500 години и днес е известна като една от най-големите исторически атракции в света, като над шест милиона души го посещават всяка година.

Около 523 г. обаче Колизеумът престава да се използва за забавление – запазвайки тайните си във времето и предоставяйки на археолозите уникалната възможност да ги разкрият. Сега учените са изследвали част от канализационната мрежа на арената.

Още: Мистериозна глава на "човек-змия" отпреди 7500 години повдига въпроси

Още: Можете ли да кажете кой възел е най-здрав? Повечето хора се провалят

Откритията им предлагат някои намеци за това, което е включвало присъствието на средния древен римлянин на Колизеума: семена от смокини, грозде, къпини и пъпеши, както и маслини и някои видове ядки. Археолозите смятат, че това вероятно са били обичайни закуски по време на зрелища – вероятно еквивалент на пуканките в киното в нашата епоха.

Още: Революции, променили историята по VIASAT HISTORY (ВИДЕА)

Още: Древни британци убили и разчленили най-малко 37 души

"Гладиатори пред Вителий", Жан-Леон Жером, 1859. Ave Caesar, morituri te salutant! (в буквален превод: "Здравей, Цезаре, тези, които ще умрат, те поздравяват!") е латински израз, с който гладиаторите в Рим се обръщат към императора, минавайки под неговата трибуна преди започването на боя. Public Domain

Те също така открили игрални зарове, изработени от кост, части от дрехи и над 50 монети. Последните, включително десетки бронзови монети от по-късния римски период, вероятно са били изпуснати от зрители. Една рядка монета датира от 170 – 171 г. и е изсечена в чест на 10-ата годишнина от властта на император Марк Аврелий.

Археолозите са открили и кости на някои от животните, които се биели на арената; мечки, лъвове и леопарди. Междувременно останки от малко куче, открити сред отпадъците, вероятно принадлежат на вид, подобен на съвременния дакел.

Ловци и капани осигурявали животни от далечните краища на обширната Римска империя и отвъд нея, за да удивяват публиката, жадна да зърне невиждани досега зверове. Тези животни често били изправяни едно срещу друго и се биели с гладиатори.

Подова мозайка, изобразяваща някои видове представления (Sconosciuto / Public Domain)

Изследванията в канализационната мрежа на Колизеума продължават и тепърва може да разкрият още тайни от ежедневния живот на зрителите на неговите древни игри.

ВИЖТЕ ОЩЕ: Факти за гладиаторите, които може би не знаете

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес