Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Американски учени откриха неизвестни щамове на супербактерии

18 май 2017, 08:15 часа • 6028 прочитания

Американски учени откриха във всеки трети пациент на болниците в тексаския град Хюстън неизвестни щамове на супербактерии, които са устойчиви на почти всички антибиотици, съобщи списание mBio.

Още: Друидски коледни традиции: вечнозелени растения, бъдници и зимно слънцестоене

Още: Научните пробиви през 2024 г. според сп. Science

„Откриването на този рядък щам на супермикроби в нашия град е изненадващо. Пневмококите са разпространена бактерия, която често предизвиква заболявания, и ние трябва бърдо да разберем как може да победим неуязвимостта й и да създадем нови ваксини, а също методики на лечение и диагностика на инфекциите“, заяви Джейм Мъсър от Методистката болница в Хюстън.

Последните години става все по-остър проблемът със супербектериите или с микробите, на които антибиотиците не им влияят. При това става дума както за редки възбудители на инфекции, така и за много разпространени и опасни патогени – примерно златистият стафилокок (Staphilococcus aureus) или пневмококът (Klebsiella pneumoniae). Възникна реалната опасност, че антибиотиците ще стават неефективни и медицината ще се върне към „тъмните векове“, допълва БГНЕС.

Учените смятат болниците и животновъдните ферми за основни „инкубатори“ на такива микроби. В тези ферми се използват антибиотици за ускоряване на растежа на животните. И в болниците, и във фермите са съсредоточени множество потенциални носители на инфекции, а също самите бактерии и антибиотиците, които ги карат да еволюират и да не позволяват на обикновените бактерии да изтласкат по-малко плодовитите супермикроби.

Още: Сатурналии: Как един езически римски фестивал проправя пътя за съвременната Коледа

Още: Археологическите находки, които ни изумиха през 2024 г. (ВИДЕО и СНИМКИ)

Мъкър и колегите му изследвали геномите на над 1700 разновидности на Klebsiella pneumoniae, открити последните 4 години в пациенти от Тексас, и установиха тревожна тенденция – примерно една трета от пациентите в болниците на Хюстън се оказаха носители на крайно опасния щам на пневмококите.

Този неизучен щам CG307 може да синтезира „противоотровата“ от всички антибиотици, наричани още „последната надежда“. В тексаските клиники той започна да се появява през 2015 година и неговият дял в популацията на болничните микроби продължава бързо да се увеличава.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес