Американски и новосибирски учени са изяснили, че продължителното състояние на агресия води до изменения в структурата на главния мозък.
Резултатите от изследването, изпълнено в Cold Spring Harbor Laboratory и Института по цитология и генетика на СО РАН, са публикувани в научното издание Frontiers in Neuroscience.
Учените са използвали модел на хроничен социален конфликт, за да определят измененията в мозъка на мъжки мишки. Измененията възникват под влияние на продължителна агресия, съпровождана с победи в ежедневните конфронтации между мишките.
"Беше установено, че под влияние на повторния опит за агресия при самците в тази област на хипокампа, където се намират стволовите клетки, се наблюдава ръст на нови неврони – съобщават от пресцентъра на Института по цитология и генетика пред "Российская газета". – Докато вдруга структура на мозъка, отговорна за регулирането на психоемоционалното състояние и социалното поведение, се наблюдава снижение на невронната активност."
Многогодишните изследвания са установили, че при повторен опит за агресия при мишките възникват психози, които влияят върху работата на много неврохимични системи на мозъка чак до изменение на генната експресия.
"При самците се променят социалното поведение и психоемоционалното състояние, появяват се неврологични симптоми, които се съхраняват продължително време след края на агресивните взаимодействия", казва авторът на експеримента Наталия Кудрявцева.
Експериментите на учените ще бъдат продължени. Работата на изследователите се подкрепя от няколко руски и американски фонда.