През последните години в много региони на Древна Месопотамия учените са открили фрагменти, които представляват части от един-единствен ръкопис, наречен Списък на шумерските царе. Той описва подробно как нашата планета в далечното минало в продължение на 241 200 години е била управлявана от осем тайнствени царе. В текста дори се твърди, че тези владетели „слезли от небесата“, пише ORDO News.
Произходът на шумерската цивилизация продължава да е обект на спорове. Археологическите доказателства показват, че до четвъртото хилядолетие пр.н.е. шумерите успяват да организират около дванадесет града-държави. Обикновеният шумерски град е бил заобиколен от стена, а вътре доминирал зикурат – многоетажен пирамидален храм, свързан с шумерската религия. Домовете на жителите били построени от снопове тръстика или глинени тухли. Шумерите знаели как да създават напоителни канали, за да използват водите на Тигър и Ефрат за селскостопански цели.
Големият зикурат в Ур. Снимка: Hardnfast / CC BY 3.0
Ериду, Ур, Нипур, Лагаш и Киш се считат за големи шумерски градове-държави. Но най-големият от тях е бил Урук - процъфтяващ търговски град с десеткилометрова отбранителна стена и население от 40 до 80 хиляди души. Пикът на неговото развитие е около 2800 г. пр.н.е. и най-вероятно по това време Урук е бил най-големият град в света. Няма съмнение, че шумерите са оказали значително влияние върху по-нататъшното развитие на човечеството. Между другото, те са родоначалниците на градската цивилизация.
От всички древни открития в региона на Месопотамия Списъкът на шумерските царе е най-загадъчният. Древният текст на шумерски език датира от около третото хилядолетие преди Христа и представлява списък на всички шумерски царе, техните династии, времена и места на власт. В допълнение към изброяването на владетелите този артефакт споменава и някои събития от миналото. Например Великия потоп и приказките за Гилгамеш, които експертите смятат за обикновени басни.
Дълги години учените събират фрагменти от това, което се смята, че е Списъкът на шумерските царе, в различни региони на някогашна Месопотамия. В началото на ХХ век американският археолог Херман Хилпрехт, по време на разкопки на мястото на някогашния град Нипур, открива фрагмент от запис, който се оказва доста подробен списък на владетелите на Шумер. Търсенето продължава и води до откриването на още 18 артефакта с текстове, допълващи съществуващия.
Най-забележителната и ценна находка е призма, изработена от керамика и висока 20 сантиметра. В центъра на глинения ръкопис има дупка. Най-вероятно в нея е бил поставен прът, което правело възможно завъртането и четенето на надписите от всичките ѝ страни. Артефактът е намерен през 1922 г. и получава името Призмата на Уелд-Блъндъл, в чест на своя откривател. Този текст от старовавилонския период (династия Исин, около 1827 – 1817 г. пр.н.е.) е изписан в традиционен шумерски клинопис
Призмата на Уелд-Блъндъл в музея Ашмол в Оксфорд. Снимка: Gts-tg / CC BY-SA 4.0
Списъкът на шумерските царе съдържа и невероятна история, в която мнозина трудно могат да повярват.
„След като царското семейство слезе от небето, отиде в Ериду. В Ериду Аулулим царува 28 800 години. Алалгар царува 36 000 години. Двама царе; те царуваха 64 800 години. Ериду беше изоставен и царството му бе отнето от Бад-табира…"
„Общо: Пет града, осем царе, царуваха 241 200 години."
„Потопът след това помете. След като Потопът заля и царството слезе от небето, Киш стана седалище на царството. В Киш... Общо: двадесет и трима царе царуваха 24 510 години, 3 месеца, 3 1/2 дни. Киш бе победен; царството му бе отнесено на Еана…“
Това се съдържа в първата част на Списъка на шумерските царе.
Призмата на Уелд-Блъндъл с транскрипция и превод от Стивън Хърбърт Лангдън (1876-1937). Public Domain
Но как е възможно осем царе да са управлявали Земята в продължение на 241 000 години? Според експерти отговорът е прост: списъкът съчетава праисторически и "митологични" династични владетели, които са се радвали на продължителни и малко вероятни царствания с по-правдоподобни исторически династии.
С други думи, учените казват, че някои от нещата в списъка на шумерските царе са верни, но други, като невероятно дългото царуване, не могат да бъдат истина.
Но след Потопа вече не става дума за хиляди години. Постепенно времето на следващите царе достига обичайните числа за човечеството. Някои учени си задали въпроса: защо е имало толкова сериозни различия в цифрите за продължителността на царуването и, съответно, живота на тези „всемогъщи“ владетели в един и същ документ?
Има различни версии на обяснението на такива числа: това може да е собствено летоброене на шумерите; с такива огромни числа шумерските летописци са се опитвали да подчертаят важността на владетеля; или дълголетните царе са измислени герои с цел да се накара обществото да се покланя на царете като на божества.
Струва си да се отбележи обаче, че в списъка има владетел, който е потвърден археологически и исторически. Това е Енмебарагези, цар на Киш – около 2600 г. пр.н.е.
ВИЖТЕ ОЩЕ: Древните шумери използвали хибридни бойни магарета