На планински склон с изглед към съвременния израелски курортен град Ейлат на Червено море археолози откриха 7500-годишно гробище и място за поклонение, пише Haaretz.
Още: 5000-годишна пирамида от първата цивилизация на Мезоамерика е открита в Перу
Още: Най-старите доказателства за замърсяване с олово идват от Древна Гърция
Сред гробовете учените са открили и парче хвойна. Според тях това първата статуя на Ашера - угаритско-финикийска и ханаанска върховна богиня, която е била прамайка и господарка на боговете.
Дървената реликва е намерена в изправено положение. Снимка: Uzi Avner
Дървената реликва е висока 30 см и е намерена в изправено положение. В Библията и угаритските текстове Ашера, често символизирана от дърво, е била богиня, олицетворяваща плодородието, даряваща живот и разцвет на своите последователи, пояснява изследователят Узи Авнер.
Преди откриването на хвойновия ствол в Ейлат в Близкия изток са откривани само три свещени дървета, които потенциално биха могли да бъдат идентифицирани като Ашера, макар и много по-късни, а две от тях все още се обсъждат горещо: в светилище от ранната бронзова епоха в Бейджесултан (Турция), в светилище от бронзовата епоха в Катна (Сирия) и в светилище от желязната епоха в Лахиш (Израел).
Още: Използването на конец за зъби може да намали риска от инсулт
Още: Ужасяващо древно жертвоприношение на бременна жена е открито в Еквадор
Ашера в Ейлат е датирана от 4540 г. пр.н.е. чрез радиовъглероден анализ. Тя се явява най-старата Ашера в света.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Учени бързат да разкрият тайните на древни цивилизации, озовали се под водата
Заслужава да се отбележи също, че това място дава представа за системата от вярвания през периодите на късния неолит и халколит, както и нейното значение за по-късните традиции на древния Близък изток.
Според находките и радиовъглеродното датиране на въглища, намерени на мястото, гробището с изглед към съвременния град е било използвано повече от хиляда години - през шестото и петото хилядолетие пр.н.е. (ок. 5450-4250 г. пр.н.е.).
Снимка: Uzi Avner
От 11-те гроба, открити от археолозите, три са били разкопани. На около 20 см по-долу археолозите открили „каменно ложе“, разположено така, че да съответства на сгънатото положение на починалия, както и погребални принадлежности, включително накрайници на стрели, стъргалки, камъни за заточване и купи от пясъчник.
Освен това били намерени и фрагменти от ранна керамика, кости от овце и кози, диви животни и птици, както и много дребни предмети - от черупки и парчета корали до минерали, полускъпоценни камъни и мъниста. Повечето мъниста са изработени изящно от морски черупки, както и от екзотични материали, включително най-ранните образци на фаянс и талкохлорид, открити в Леванта.
Още: Учени откриха шест пъти по-голяма от Земята планета, подходяща ли е за живот?
Още: Погребани континенти: Древни мегаострови са открити дълбоко под земната повърхност
Наличието на хвойна, донесена отдалеч, за да бъде положена в гробното и култовото място, не оставя никакво съмнение, че това е било свещено дърво.
ВИЖТЕ ОЩЕ: Зловещите погребални обичаи в древна Палестина