Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

2600-годишен надпис в Турция най-накрая дешифриран – той споменава богиня, известна "просто като Майката"

19 ноември 2024, 07:50 часа • 1038 прочитания

Изследовател казва, че е дешифрирал древен, силно повреден надпис, издълбан върху паметник на 2600 години в Турция.

Паметникът, който е гравиран с изображения на лъвове и сфинксове, е известен като Arslan Kaya, което означава „лъвска скала“ на турски. Надписът изписва името „Матеран“, богиня на фригийците, която процъфтява в днешна Турция от приблизително 1200 до 600 г. пр.н.е. Те я ​​познавали „просто като Майката“, казва пред Live Science Марк Мън, професор по древногръцка история и археология в Пенсилванския университет.

Разсекретени шпионски снимки разкриха 1400-годишно бойно поле в Ирак

Други древни култури също са почитали Матеран. „Гърците са я познавали като Майката на боговете“, казва Мън, отбелязвайки, че римляните са я наричали Magna Mater, или „Великата майка“. По времето, когато паметникът е построен, царство, известно като Лидия, което също е имало голямо уважение към Матеран, може да е управлявало района, пише Мън в статията си в списание Kadmos.

Паметникът е силно повреден от атмосферни влияния и грабежи, което правило надписа изключително труден за четене. Това, което се казва, е източник на дебат от XIX век, отбелязва Мън. За да разреши мистерията, изследователят снимал надписа в детайли и преразгледал по-стари снимки и записи на надписа.

„Много зависи от благоприятната светлина, когато се правят снимки“, пише Мън в статията, отбелязвайки, че светлината е била особено добра сутринта на 25 април 2024 г.

Логично е паметникът да носи името на Матеран, тъй като съдържа и изображение на богинята, казва Мън. Името Матеран вероятно е било част от по-голям надпис, който обяснява кой е поръчал надписа.

Той също така изследвал различните стилистични детайли на паметника, които датират надписа към първата половина или средата на шести век пр.н.е., пише Мън.

Въпреки това Ростислав Орешко, преподавател в Практическото училище за напреднали изследвания във Франция, който е провел задълбочено изследване на фригийските надписи, но не е участвал в изследването, казва, че работата не предлага нова интерпретация.

Залата на крал Артур се оказа кошара за добитък

„Статията на Мън в Kadmos не предлага нещо радикално ново за надписа, тя просто изяснява четенето“, каза Орешко. „Разчитането Матеран, отнасящо се до добре познатата фригийска богиня, е предложено още през XIX век“, тоест откритията на Мън подкрепят тази интерпретация.

Спорът за надписа продължава повече от век.

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес