Около 10 милиона деца от развиващите се страни по света все още не са получили нито една ваксина срещу инфекциозни заболявания, са изяснили медици. Резултатите от изследването са публикувани в научното издание Lancet Global Health.
"Ако в детството не е направена ваксина, при човека през целия му живот може да възникват постоянни проблеми със здравето. Затова глобалните наблюдения за неваксинирани деца и разработката на мерки, насочени към бърза ликвидация на този проблем трябва да станат първостепенна задача за световната общественост“, казва Мира Джори от Университета в Монреал, цитирана от ТАСС.
Джори и колегите ѝ са стигнали до този извод в рамките на проект за оценка на ефективността от мерките, които през последните тридесет години се предприемат от СЗО, УНИЦЕФ и Глобалния алианс за ваксини и имунизация (GAVI) за повишаване на достъпността до детско ваксиниране в бедните държави по света.
За получаването на подобни сведения учените са използвали статистика за нивото на детската ваксинация, събирана от индийските служби между 1992 и 2016 година. Въз основа на тези данни и подобни сведения от други страни по света медиците са оценили как се е променило локалното ниво на ваксиниране в Индия и положението във всички развиващи се страни от началото на 90-те години.
Както се оказало, броят на децата без нито една ваксина значително е намалял както в Индия, така и във всички останали развиващи се страни. През 1992 година те са били около 33%, докато към 2016 този показател се е снижил до 10,1%. Според изчисленията на учените това означава, че около 10 милиона деца не са получили нито една ваксина срещу инфекциозни болести, като 2,9 милиона от тях живет в Индия.
Почти всички тези деца са родени в семейства с най-неблагоприятно и неравностойно положение, в резултат на което не само са незащитени от болести, но и постоянно страдат от недохранване и нямат пълен достъп до всички ключови хранителни вещества, отбелязват изследователите. Това следва да се отчита при изработването на мерки за повишаване на нивото на ваксиниране в развиващите се страни, отбелязва Джори.