Много храни, включително боб и газирани напитки, могат да причинят храносмилателни проблеми като подуване на корема, особено при хора с хранителна непоносимост или чувствителност. Правенето на промени в диетата ви може да помогне за облекчаване на симптомите на подуване на корема.
Подуването е, когато усещате корема си подут или уголемен след хранене. Подуването на корема е много често.
Около 30% от хората казват, че го изпитват редовно. Въпреки че подуването може да е симптом на определени медицински състояния, то обикновено се причинява от газове, храносмилателни проблеми или диетични фактори.
Ето и 8 храни, които подуват стомаха и е препоръчително да внимаваме с тях:
1. Боб
Той съдържа големи количества протеини и въглехидрати. Фасулът също е много богат на фибри, както и на няколко основни витамини и минерали. Повечето зърна обаче съдържат захари, наречени алфа-галактозиди, които принадлежат към група въглехидрати, наречени FODMAP.
Забравете за подуването: 5 храни, които ще ви помогнат да се чувствате добре всеки ден
FODMAP (ферментируеми олиго-, ди-, монозахариди и полиоли) са късоверижни въглехидрати, които избягват храносмилането и след това се ферментират от чревни бактерии в дебелото черво. Газът е често срещан страничен продукт от този процес.
Въпреки това, при много хора със синдром на раздразнените черва (IBS), излишъкът от газ се образува по време на процеса на ферментация. Това може да причини голям дискомфорт със симптоми като подуване на корема, метеоризъм, спазми и диария.
Какво да ядете вместо това: Накисването на боб и намаляването на размера на порцията може да помогне за намаляване на подуването и газовете. Ако симптомите продължават или са тежки, потърсете помощ от медицински специалист.
2. Леща
Лещата също е бобово растение. Те съдържат големи количества протеини, фибри и въглехидрати, както и минерали като желязо, мед и манган. Поради високото си съдържание на фибри, те могат да причинят подуване на корема при някои хора. Това важи особено за хора, които не са свикнали да ядат много фибри.
Подобно на боба, лещата също съдържа FODMAP. Тези захари могат да допринесат за прекомерно образуване на газове и подуване на корема, особено при хора с IBS.
Какво да ядете вместо това: Накисването или покълването на леща и намаляването на размера на порциите може да помогне за облекчаване на симптоми като газове и подуване на корема. Ако симптомите продължават или са тежки, помислете за консултация с медицински специалист. Можете също така да замените лещата със зърнени храни, месо или киноа.
За спокойна вечер: Ето кои храни не подуват корема
3. Газирани напитки
Газираните напитки са друга много честа причина за подуване на корема. Тези напитки съдържат големи количества въглероден диоксид, газ.
Когато пиете една от тези напитки, в крайна сметка поглъщате големи количества от този газ, който може да се улови и да увеличи налягането в стомаха. Това може да доведе до неприятно подуване и оригване.
Какво да пиете вместо това: Обикновената вода винаги е най-добра. Други здравословни алтернативи включват кафе, чай и негазирана вода с плодов вкус. Можете също да опитате да ограничите приема на газирани напитки до около 237 милилитра на ден.
4. Жито
Пшеницата е много противоречива през последните няколко години, главно защото съдържа протеин, наречен глутен.
Въпреки противоречията, пшеницата все още се консумира много широко. Той е съставка в повечето хлябове, тестени изделия, тортили и пици, както и в печива като торти, бисквити, палачинки и вафли.
За хора с цьолиакия или чувствителност към глутен пшеницата причинява сериозни храносмилателни проблеми, включително подуване на корема, газове, диария и болки в стомаха.
Какво да ядете вместо това: Има много безглутенови алтернативи на пшеницата, като сертифицирани безглутенови овесени ядки, киноа, елда, бадемово брашно и кокосово брашно. В тази статия има и няколко алтернативи на конвенционалния пшеничен хляб.
5. Броколи и други кръстоцветни зеленчуци
Семейството на кръстоцветните зеленчуци включва броколи, карфиол, зеле, брюкселско зеле и няколко други.
Тези зеленчуци са изключително питателни, съдържат много основни хранителни вещества като фибри, витамин С, витамин К, желязо и калий. Те обаче съдържат и FODMAP, така че могат да причинят подуване на корема при някои хора.
Какво да ядем, ако коремът ни се подува?
Какво да ядете вместо това: Има много възможни алтернативи, включително спанак, краставици, маруля, сладки картофи и тиквички. Можете също така да намалите размера на порциите си или вместо това да изберете варени кръстоцветни зеленчуци.
6. Лук
Лукът е подземен луковичен зеленчук с отчетлив вкус и аромат. Те рядко се консумират цели, но са популярни в готвени ястия, гарнитури и салати.
Въпреки че обикновено се консумират в малки количества, лукът е един от основните хранителни източници на фруктани. Това са разтворими фибри, които могат да причинят подуване.
Освен това някои хора са чувствителни или непоносими към други съединения в лука, особено към суровия лук.
Какво да ядете вместо това: Опитайте да използвате пресни билки или подправки като алтернатива на лука. Използването на зелена част от лук или див лук в прясна или прахообразна форма също може да бъде от полза за тези, които са чувствителни към ефектите на фруктаните.
7. Млечни продукти
Млечните продукти са много питателни, както и отличен източник на протеини и калций. Предлагат се много млечни продукти, включително мляко, сирене, крема сирене, кисело мляко и масло.
Въпреки това, около 65% от световното население не е в състояние да разгради лактозата, захарта, намираща се в млякото. Това състояние е известно като непоносимост към лактоза.
Ако имате непоносимост към лактоза, млечните продукти могат да причинят големи храносмилателни проблеми. Симптомите включват подуване на корема, газове, спазми и диария.
Какво да ядем вместо това: Хората с непоносимост към лактоза понякога могат да понасят сметана и масло, твърди сирена или ферментирали млечни продукти като кисело мляко.
Как да спрем подуването на корема?
8. Чесън
Чесънът е невероятно популярен, както за овкусяване на ястия, така и като здравословно средство. Подобно на лука, чесънът съдържа фруктани, които са FODMAP, които могат да причинят подуване на корема.
Алергията или непоносимостта към други съединения, открити в чесъна, също е доста често срещана, със симптоми като подуване на корема, оригване и газове.
Какво да ядете вместо това: Опитайте да използвате други билки и подправки в готвенето си, като мащерка, магданоз, див лук или босилек. Ако сте чувствителни към съдържанието на фруктан в чесъна, можете също да използвате масла, напоени с чесън, чесън на прах или чесън на прах.
Въпреки че много хора са в състояние да понасят изброените по-горе храни без никакви проблеми, някои съставки могат да причинят храносмилателни симптоми при някои хора. В същото време се уверете, че ядете бавно и избягвайте да говорите по време на хранене, тъй като това може да доведе до несъзнателно поглъщане на въздух.
Ако често изпитвате стомашно-чревни проблеми като газове или подуване на корема след хранене, може би е време да помислите за промени в диетата си.
Ако установите, че много храни причиняват неблагоприятни симптоми или че ставате все по-поносими към храни, може би е най-добре да се консултирате с медицински специалист.