Според Центровете за контрол и превенция на заболяванията (CDC) повече от 37 милиона американци живеят с диабет – заболяване, което засяга начина, по който тялото ви превръща храната в енергия. Но това, което е още по-шокиращо, е броят на хората, живеещи с преддиабет - състояние, което може да се развие в пълен диабет без лечение. Според CDC има приблизително 96 милиона възрастни американци, живеещи с преддиабет - и повече от 80% от тях дори не знаят, че го имат!
Още: С този лесен трик след ядене ще регулирате кръвната захар
При такива цифри не е чудно защо превенцията и информираността за диабет и преддиабет е толкова важно. Тъй като броят на хората, живеещи с диабет, нараства, нараства и необходимостта от разбиране на различните видове диабетни състояния - особено преддиабет - и как да се предотврати влошаването на симптомите.
Какво представлява диабетът?
Още: Лунна диета и календар с фазите на Луната за 2025 година
Панкреасът е орган, разположен в корема, който подпомага процеса на храносмилане, като произвежда ензими и хормони, които разграждат храната в гориво за вашето тяло. По-голямата част от храната, която ядете, се разгражда до глюкоза (захар) и се освобождава в кръвния поток. Когато кръвната ви захар се повиши, това сигнализира на панкреаса да произвежда инсулин - хормонът, отговорен за регулирането на нивата на кръвната захар в тялото. Диабетът е състояние, при което нивото на кръвната захар на човек е твърде високо или защото тялото му спира да реагира на инсулин, или защото не произвежда достатъчно инсулин сам. С течение на времето това може да доведе до сериозни здравословни проблеми, като бъбречни заболявания, сърдечни заболявания, загуба на зрение и повишен риск от инсулт. Преди да стигнем до разликата между диабет и преддиабет, важно е да имаме основно разбиране за трите типа диабетни състояния: тип 1, тип 2 и гестационен диабет.
Още: Кардиолог: Патладжан - вдига или сваля холестерола
Диабет тип 1
Диабет тип 1 е автоимунно заболяване, при което тялото не произвежда инсулин. Това състояние представлява само около 5% от всички диагнози на диабет и обикновено се диагностицира при деца и млади възрастни (поради което понякога се нарича ювенилен диабет). В момента експертите не знаят как да предотвратят това състояние. Лечението на диабет тип 1 изисква инсулинова терапия, която включва проследяване на нивата на кръвната захар и редовно прилагане на инсулин, ако е необходимо.
Диабет тип 2
Още: Опасно ли е студеното време за сърцето и как влияе на кръвното налягане
Диабетът тип 2 е все по-често срещано състояние, което се причинява от комбинация от инсулинова резистентност (когато тялото спира да реагира на инсулин) и инсулинов дефицит (когато тялото не произвежда достатъчно инсулин). Диабетът тип 2 представлява повече от 90% от всички диагнози на диабет и обикновено възниква поради комбинация от начин на живот и генетични фактори. Можете да развиете диабет тип 2 на всяка възраст, но сте изложени на по-висок риск, ако сте по-възрастни, неактивни, с наднормено тегло или ако имате фамилна анамнеза за диабет. Някои етнически групи - включително афро-американци, латиноамериканци, индианци и азиатски американци/тихоокеански островитяни - също са изложени на по-висок риск.
Още: Как влияе студът на кръвната захар и опасен ли е за хора с диабет
Гестационен диабет
Това е вид диабет, който някои жени (приблизително 9%, според CDC) развиват по време на бременност. Това обикновено е временно състояние, което изчезва след раждането, но дори ако нивата на кръвната захар на майката спаднат след раждането, тя все още е изложена на по-голям риск от развитие на диабет тип 2 в бъдеще. Докато всяка бременна жена може да развие гестационен диабет, вие сте изложени на по-голям риск, ако сте с наднормено тегло, имате фамилна анамнеза за диабет тип 2 или имате определени състояния като синдром на поликистозни яйчници. Научете повече за гестационния диабет и персонализираните грижи, налични чрез El Camino Health.
Какво е преддиабет?
Още: Лекар: Каква е връзката между витамин D и диабет тип 2
Сега, след като разбирате основите на диабета, е време да се докоснем до преддиабета. Преддиабетът е състояние, при което нивото на кръвната ви захар е повишено, но не достатъчно високо, за да бъдете диагностицирани с диабет тип 2. Без значими промени в начина на живот, тези с преддиабет са изложени на много по-висок риск от развитие на диабет тип 2 през следващите пет години. Дори само с преддиабет, високите нива на кръвната захар могат да причинят дълготрайно увреждане на сърцето, бъбреците и кръвоносните съдове.
Кардиолог: Това е най-полезната закуска - регулира кръвната захар и сваля холестерола
Тъй като преддиабетът обикновено не предизвиква забележими симптоми, от решаващо значение е да се изследвате рано чрез прост кръвен тест. Не забравяйте, че повече от 8 от 10 американци с преддиабет не знаят, че имат това състояние! Като идентифицирате болестта навреме, можете да контролирате или дори да обърнете ефектите от предиабет.
Кефир: Как влияе на кръвната захар и полезен ли е за диабетици
Съвети за управление на преддиабет
Ако сте били диагностицирани с преддиабет, все още има някои добри новини. С правилно лечение и промени в начина на живот можете да спрете прогресирането на преддиабет в диабет тип 2. Намалете наполовина риска от развитие на диабет, като предприемете следните здравословни стъпки:
Още: Домати - как влияят на кръвната захар и подходящи ли са за диабетици
Яжте балансирана, здравословна диета. Дори и да нямате фамилна анамнеза за диабет, лошата диета може значително да увеличи риска от развитие на диабет тип 2. В преддиабетния стадий промяната на диетата (в комбинация с други промени в начина на живот) често може да доведе до връщане на кръвната Ви захар към нормалните нива. Най-добрият начин за предотвратяване на диабета е да избягвате преяждането, да включите по-здравословни храни в диетата си (зеленчуци, плодове, пълнозърнести храни, постни протеини и нискомаслени млечни продукти) и да ограничите по-малко здравословните възможности (преработени, солени и сладки храни).
Лекар: Яжте шепа от тези ядки всеки ден - намаляват холестерола и регулират кръвната захар
Спортувайте редовно. В комбинация със здравословна диета, редовните упражнения са едно от най-добрите неща, които можете да направите, за да контролирате нивата на кръвната си захар. Опитайте се да правите поне 30 минути упражнения 5-7 дни в седмицата, за да предотвратите ефективно диабет тип 2. Тъй като кръвната захар има тенденция да се покачва след хранене, опитайте да си създадете навика да се разхождате след хранене - това може да засили ефекта на инсулина върху тялото ви и да ви попречи да останете в продължително състояние на хипергликемия.
Още: Кардиолог предупреждава: Това е „синдромът на коледното сърце“
Поддържайте здравословно тегло. Говорете с вашия лекар за здравословен диапазон на теглото за вашето тяло. Ако сте с наднормено тегло, загубата на под 10% от телесното ви тегло може да подобри кръвната ви захар, кръвното налягане и холестерола – помагайки за намаляване на шансовете ви да развиете диабет тип 2.