Зеленият сертификат работи и имаме данни за обръщане тренда на пандемията - съотношението между новозаболели и постъпили в болница е различно отколкото в предишни пикове на пандемия. Тази констатация направи зам.-здравният министър д-р Александър Златанов на специален брифинг през сградата на ведомството.
Още: Заради ниска хигиена: Проверяват детската онкохематология в ИСУЛ
Още: Неврохирургът проф. д-р Зафер Токташ ще консултира безплатно в Пловдив!
Той беше категоричен, че мярката с въвеждането на зеления сертификат работи добре на този етап и дава резултат. Според думите му 14-дневната заболеваемост продължава да намалява и това доказва, че трендът на пандемията е обърнат.
"Със зеления сертификат отчитаме, че работят много дейности, които при локдаун биха били спрени", заяви зам.-министърът.
"Имахме в понеделник широка среща с всички РЗИ-та. Впечатлението на всички тях е, че мерките се спазват, приема се сертификатът и се прави организацията, така че той към момента работи и дава резултат - спира веригата на разпространение на вируса. Много хора, които оставаха като скрита заболяемост, сега се позволява да бъдат диагностицирани навреме и изолирани", добави Златанов.
Още: Още три области в грипна епидемия
Още: Грипна епидемия в три области
По думите му властите търсят решение за издаване на зелен сертификат на хора с антитела.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Влиза в сила забраната за износ на определени лекарства
"То ще бъде на база експертни становища, а не политическо. Искаме да вземем становищата на всички експертни съвети, опита, който имат някои страни в Европа и света, за да сме убедени, че ако вземем това решение, то ще бъде безопасно и няма да застраши епидемиологичната обстановка в страната", каза още той. Решението по тази тема ще бъде обявено следващата седмица.
На въпрос дали се обмисля въвеждане на локдаун, той отговори лаконично: "Локдаунът е твърде далеч".
Отлагане на ваксинация
Още: Грипна епидемия във Видин, в сила са временни мерки
Още: Няма основания за Национална грипна епидемия: Говори проф. Ива Христова
Ако лекар препоръчва да се отложи ваксинация по медицински причини, той ще попълва формуляр, в който посочва какви са те. Така той ще поема някакъв вид отговорност, обясни от своя страна другият заместник-министър д-р Тома Томов.
Като пример бе посочено, че хора с автоимунни заболявания могат да се ваксинират, стига основното заболяване да не е в прогрес. "За едно сърдечно заболяване, ако има сърдечна недостатъчност и тя не се контролира на базата на медикаментите, има клинични прояви - оттоци, задух, тогава по медицински индикации ваксинационният процес може да се отложи, докато основното заболяване не влезе в контрол", каза той.
По тази причина хронично болните без ваксина трябва най-вече да спазват мерките, защото са рискови.
Противопоказанията са тези, посочени в листовката на препарата, алергии към компоненти или помощни вещества на ваксината, обясни Томов.
Според експерти не е необходимо изследване за антитела преди ваксинация.