Системата за спешна помощ се нуждае от промяна, заяви от трибуната на Народното събрание здравният министър Николай Петров, който участва в днешния парламентарен контрол.
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
Промяната, от която системата има нужда, се изразява в промяна на базата, оборудването и на квалификацията и организацията на работата, заяви министърът.
Той представи справка за броя на кадрите, с които разполага системата за спешна помощ, за проя на повикванията и транспортните средства.
Николай Петров обясни, че концепцията за спешната помощ е част от национална стратегия 2014-2020 г., като в момента работят 27 центъра за спешна медицинска помощ. 7113души работят в системата на спешна помощ. Основната група от лекарите в спешната помощ 48% са между 35 и 55 години, 65% от медицинските сестри са на възраст между 35-55 години.
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
„Усилията ще бъдат насочени да се спазват всички срокове и проектите в спешната помощ да се случат, защото те ще подобрят цялостната визия на спешната помощ“, каза Петров.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански
Той обаче, бе категоричен, че системата за спешна помощ се нуждае от промяна, състояща се в промяна на базата, оборудването и на квалификацията и организацията на работата.
Броят на повикванията през последните три години бележел лек спад. За 2014 г. те са били 759 000 повиквания, за 2016 г. - 752 000.
По отношение на транспортните средства през 2007 г. има закупувани 157 линейки, през 2008 г. - 108 линейки, през 2009 - 162 линейки, а през 2014 г. и 2015 г. има рязък спад – 56 линейки. От 2009 г. тръгва процес на подмяна на апаратурата в линейките.
Още: Вълшебното лекарство Ozempic нарушава зрението? ЕС започна разследване (СНИМКИ)
Още: След смъртта на бебе: 29 лекари в болницата в Сандански напускат
„Именно по тази причина е стартиран проектът по ОП „Региони в растеж“ приоритетна ос 4 „Регионална и здравна инфраструктура. Целта на проекта е модернизация на здравния фонд и оборудването в системата на спешната помощ в цялата страна. Друг проект по ОП "Развитие на човешките ресурси", касае квалификацията на кадрите. Министърът уточни, че програмите обхващат 237 точки в страната, където се оказва спешна медицинска помощ.