Епидемията от коронавируса се развива горе-долу по правилата. Това заяви доц. Ангел Кунчев, който подчерта, че България от 3 седмици е в плато, докато в Европа има вълна. Според него, тази седмица ще отидем и надолу и тенденцията е оптимистична. СЕДМИЧНА СТАТИСТИЧЕСКА КАРТИНА НАУЧЕТЕ ТУК!
Още: На комисия: Кога и с колко ще вдигнат заплатите в държавните психиатрични болници
Още: По един човек на смяна с психично болните: Персоналът застарява, а заплатите са ниски
Според Кунчев, когато има огнища в старчески домове например, до седмица ситуацията се овладява. Той не пожела да говори за таван на заболели, при който болниците ще издъхнат. "Лекуваме така, както можем", обясни националният здравен инспектор за ситуация със стотици болни наведнъж пред Нова телевизия, като добави, че лекари и медицински сестри няма как да се пращат по места. Кунчев добави, че има заблуда какво се прави при COVID-19 – вирусът предизвиква вирусни пневмонии, а с това се срещаме почти ежедневно, а поведението и лечението е почти идентично.
Кунчев подчерта и, че в интензивните отделения са вложени много средства и каза, че не само се обмисля да се правят нови такива отделения, а е предвидено като план. Около 140 са инфекционистите в България, това ни е ресурсът, заяви Кунчев, който добави, че например във Варна почти е удвоен броят на леглата за COVID-19 и там има 30-40 незаети легла. Той обясни, че в Пловдив е доста ангажирана базата.
Попитан дали се чака увеличение на смъртността от COVID-19 и колко, Кунчев отвърна, че смъртността е функция на заболеваемостта. Казано по друг начин – по-висока заболеваемост значи по-висока смъртност, не като процент, а като абсолютно число. Процентът е 0,7-0,8 до 2,5% на 100 000 души, а в България е 1%, поясни националният здравен инспектор.
Още: Мултиплен Миелом – болестта, която често се прикрива зад болка в гърба, слабост и умора
Още: Лекари с последни новини за бебето с менингокок в Пловдив
Ако някой е инфектиран и сме на разстояние от 1,5 метра без предпазни средства, 90% е шансът да има зараза. Ако един носи маска при това положение, процентът става 70 на сто. Ако и двамата носят – 20%. Ако и разстоянието е над 1,5 метра – 5%, обясни доц. Кунчев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Лошото време бави пристигането на третия медицински хеликоптер
Още: За менингококовата болест трябва да се действа бързо: Говори инфекционист
Доста необясними работи видяхме в болницата в Добрич – да направиш самостоятелен сектор, да си изгониш всички кадри и да се оплакваш, че няма. Според мен, ръководството се е стремяло да сведе лечебното заведение до 3-4 печеливши отделения, каза националният здравен инспектор. Той напомни, че заради клиничните пътеки има специалности, при които парите са повече.
Същевременно, зам-директорът на "Пирогов" и зам.-председател на Българския лекарски съюз (БЛС) проф. Николай Габровски коментира пред БНТ, че медиците са свикнали с коронавируса. Той изрази задоволство, че при нетолкова строги мерки, процентът на положителни проби дневно върви между 4 и 6% и с това здравната ни система се справя. Габровски обаче предупреди, че трябва да се подготвим за зимата и за възможно най-тежък сценарий, дори и той да не се реализира.
Още: "Намаление на случаите на коронавирус, 325 оздравели за 24 часа и по-малко хора в болница"
Още: Христо Хинков: Без двойно увеличение на заплатите няма да има кой да работи в психиатриите
Още: Менингококовата инфекция у починалото бебе е причинена от серотип, за който няма ваксина в ЕС