Няма основание да се смята, че ваксините не са ефикасни или не са безвредни. Това заяви проф. Ива Христова, заместник на Тодор Кантарджиев в Националния център по заразни и паразитни болести.
Още: Грипна епидемия вече няма, кривата на грипа се счупи: Говори доц. Ангел Кунчев
Още: Здравната комисия в парламента отхвърли предложение за прекратяване на споразумението със СЗО
Категорично може да се каже, че с оксфордската ваксина (на AstraZeneca) може да се ваксинират хора над 55 и над 65 години, смята Христова. За нея това е страх от новото.
Попитана защо тогава Швейцария засега спря ваксината на AstraZeneca, отговорът беше, че се чакат данните от ново мащабно проучване в САЩ. А на въпрос на БНТ защо и ние не правим така, отговорът беше, че вече имало "неопровержими данни" за ефикасността на оксфордската ваксина при по-възрастните. Същото било и за децата – безопасно и ефективно е, но още няма достатъчно данни от големи клинични проучвания, обясни Христова.
Припомняме какъв отговор даде пред парламента здравният министър проф. Костадин Ангелов по темата: "На 29 януари Европейската комисия издаде разрешение за употреба при определени условия за ваксината срещу COVID-19, разработена от Oxford University/Astra Zeneca. Разрешението под условие означава, че ползата от незабавното предоставяне на лекарството или ваксината надвишава риска от липсата на толкова изчерпателни данни, колкото се изискват по принцип".
Още: Безплатни онкологични консултации с доц. д-р Тахсин Йозатлъ в София
Що се отнася до това какво се случва, ако не се сложи втора доза от ваксина, професорът посочи, че просто защитата не е максималната, която може да се постигне с две дози. Имунитетът е поне една година, подчерта тя. По думите ѝ, коронавирусът е по-стабилен вирус от например грипния и затова ваксините няма да се променят толкова.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: ПП-ДБ настоява за парламентарна комисия за борба с наркотрафика
Специално за китайските ваксини, Христова коментира, че няма външна проверка на ефикасността и безопасността.
По отношение на мутациите на коронавирус, „към момента върви в посока по-лесно разпространение”, заяви Христова. „Когато ограничаваме вируса, ограничаваме възможността да мутира”, подчерта тя. Според нея, много малка част от мутациите са опасни.
Оксфорд: Ваксината на AstraZeneca е ефективна срещу британския щам
Още: Проф. Андрей Чорбанов: При вейповете пристрастяването става изключително бързо
Още: Лечение на парче и без информация за родителите: Ужасното състояние на детското здравеопазване у нас
ВСИЧКИ ПУНКТОВЕ ЗА ВАКСИНАЦИЯ ПО МЕСТОПОЛОЖЕНИЕ В ЦЯЛА БЪЛГАРИЯ!