Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Задълженията на болниците са намалели, но остават сериозни

19 юни 2019, 18:00 часа • 4558 прочитания

Просрочените задължения на болниците с над 50 на сто държавно участие в капитала са намалели с 30 224 000 лв. за периода 31.03.2018 г. - 31.03.2019 г.

За една година понижението на просрочените задължения за всички болници с държавно и общинско участие в капитала е 19%, като най-голямо е намалението -29 % за болниците със 100% държавно участие в капитала.

До 31 март 2018 г. те са били 158 387 000 лв., а в същия период през 2019 г. просрочените задължения вече са 128 163 000 лв.

Намаляването на просрочените задължения е резултат от спазването на единния Стандарт за финансово управление на държавните лечебни заведения - търговски дружества, който беше въведен от Министерството на здравеопазването.

Данни за задълженията на болниците с над 50% държавно участие в капитала са описани в следната таблица:

Най-много намаляват просрочените задължения на Специализираната болница за лечение на хематологични заболявания – с малко над 8 млн. лева.

С 4 млн. лева се свиват дълговете на онкологичната болница, а с между 3 и 4 млн. лева – на болниците „Царица Йоана“ (ИСУЛ), „Проф. Д-р П. Стоянов“ в Ловеч и „Д-р Ст. Киркович“ в Стара Загора, която е и най-задлъжнялата в национален мащаб.

Институтът по спешна медицина „Пирогов“, който е на трето място по просрочени дългове с 14,373 млн. лева, ги намалява с 405 хил. лева за периода.

Александровска болница, която е непосредствено след „Пирогов“ също с просрочени дългове за над 14 млн. лева, ги е намалила с малко над 1,7 млн. лева.

Без никакви просрочени дългове са болница „Св. Екатерина“ в София, ендокринологичната болница „Акад. Иван Пенчев“, болницата за лечение на инфекциозни заболявания „Проф. Иван Киров“, университетската многопрофилна болница „Георги Странски“ в Плевен, Специализираните болници за рехабилитация – национален комплекс, болницата в Кюстендил, „Св. Анна“ (Окръжна болница) в София и други.

Въпреки сериозните задължения на част от болниците, директорите занимаващи се с управлението им, са декларирали повече от добри доходи. Най-богат от близо 300-те директори и управители, подали декларации, е шефът на държавната кардиологична болница "Св. Екатерина" проф. Генчо Начев. Той и съпругата му Даринка притежават дялове от 7 дружества за общо 2 206 700 лв.

Доста прилично е състоянието и на директора на болницата по неврология и психиатрия "Св. Наум" проф. Иван Миланов. Той лично или заедно със съпругата си притежава 4 апартамента в София, 2 в "Слънчев бряг", 4 в Поморие и 1 в Стара Загора. Неврологът кара "Ауди А7" за близо 150 000 лв. В банки Миланов има и над 3.1 млн. лв.

Доскорошният директор на "Св. Иван Рилски" Дечо Дечев има със съпругата си 3 апартамента в София, 2 от които наследствени, къща в Рибарица и мезонет в Гърция. Влоговете на семейството са за малко над 500 000 лв. Той беше избран и за управител на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК).

Изключително куриозно се развиха някои събития след това. НЗОК се оказа осъдена oт настоящия си директор. Столичната университетска болница "Св. Иван Рилски" стана поредната, осъдила здравната каса за неплатена надлимитна дейност, През 2017 г. директор на "Св. Иван Рилски" беше именно Дечо Дечев.

Припомняме още, че 69 болнични шефове пък не подадоха декларации в срок.

Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес