Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

За първи път в България поставиха цялостна "обърната" раменна протеза

29 януари 2016, 13:33 часа • 6320 прочитания

За първи път в България успешно беше поставена т.нар. „обърната“ (reverse) раменна протеза на 70-годишна жена от Бургас. Сложната операция беше извършена в Болница „Тракия“ – Стара Загора“. Дясната ръка на възрастната пациентка е била напълно инвалидизирана в следствие на крайна степен на увреждане на ротаторния маншон, който осигурява стабилност и подвижност на раменната става. Заради дегенеративни хрущялни изменения и увредени меки тъкани около ставата жената е изпитвала и нетърпими болки. В подобна ситуация няма друг полезен ход, освен имплатнирането на този вид протеза, коментира д-р Петьо Братоев, завеждащ ортопедично отделение в болницата, който извърши операцията съвместно със свой хърватски колега – референтен хирург за Източна Европа на производителя на протезата - DePuy Synthes, част от компанията „Джонсън енд Джонсън“.

За разлика от стандартната раменна протеза, при „обърнатата“ изпъкналата страна на повърхността е към лопатката, а хлътнатата част към раменната кост. Тази особеност на импланта дава възможност да се възстанови подвижността и стабилността на ставата, въпреки тежкото увреждане.

В България са правени няколко опита за имплантация на такава протеза, но сега за първи път се постига цялостна реконфигурация на ставата. "Операцията е доста по-сложна като техническо извършване, в сравнение с поставянето на нормална раменна протеза. Изисква опит и съобразяване с различни обстоятелства в триизмерното пространство, посочи д-р Братоев.

За съжаление случаите на подобна патология са много, а пациентите са основно възрастни хора, посочи д-р Александър Славков от DePuy Synthes, който присъства по време на поставянето на импланта. Една от целите ни е да покажем възможностите на българската ортопедия, възможностите на Болница „Тракия“ и не на последно място, че имаме готовност да осъществяваме такъв вид операции. „Правим едно подсказване към здравните власти да помислят за следващите години да реимбурсират раменните протези, така, както сега касата плаща за тазобедрените и коленни протези“, посочи д-р Славков.

След възстановителния период с новата протеза пациентката ще възстанови до 70% от функционалната годност на ръката си. „Това не е никак малко, като се има пред вид, че тръгваме от абсолютната нула“, посочи д-р Петър Братоев. В Европа и САЩ, на фона на увеличаващата се продължителност на живота и повишените функционални критерии

и изисквания на хората, приложението на този вид импланти прогресивно нараства. В България обаче това е иновативна практика, налагана от високотехнологични болници като Болница „Тракия“ в Стара Загора.

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес