Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Все повече хора търсят правата си след лекарски грешки

21 октомври 2019, 08:30 часа • 2723 прочитания

Това, което ми направи впечатление бе, че жената  е била притеснена да извика лекар, докато поведението на служителите на болницата беше арогантно. Това заяви адвокатът по медицинско право Христина Николова в коментар за случая, в който жена бе забравена в продължение на часове в скенер.

Още: Още три области в грипна епидемия

Още: Грипна епидемия в три области

По думите ѝ случаят е "учебникарски пример, в който възникналият спор може да се реши много лесно, като просто лечебното заведение незабавно предложи на пострадалото лице едно обезщетение, едно извинение, за да може да компенсира болките и страданията."

Адвокат Николова допълни, че случаите на лекарски грешки съдържат чувствителни лични данни  и за това е добре да се решават извънсъдебно. 

"Няма дефиниция на понятието лекарска грешка. От практиката се стига до извод, че това е всяко едно действие или бездействие, при което се нарушение права на пациента или наследниците му", уточни още експертът в интервю за БНТ. 

Още: Влиза в сила забраната за износ на определени лекарства

Още: Край на кризата в детско отделение в Перник

Николова допълни, че най-трудното при тези дела е, че цялата медицинска документация се изготвя от лечебното заведение и може да бъде манипулирано, а най-често пациентите нямат медицинско образование. Така слабата страна трябва да докаже, че е налице вреда, което прави доказването изключително трудно.

Често самите лекари, изготвящи експертизите по делата си правят самоотвод. Според адвоката няма нищо срамно в това да се обезщети пациентът, а през годините броят на делата в тази област нараства и все повече хора започват да търсят правата си. 

Обикновено едно дело за лекарска грешка продължава между 2 и 5 години на първа инстанция, на втора - сроковете са по-кратки и много рядко се стига до трета инстанция. 

Най-много дела се завеждат от пострадали от специалисти в ортопедията и неврохирургията. Напоследък се отчитат и много лекарски грешки в онкологията, допуснати още в началото при диагностиката, не се взима хистология и така цялото лечение се определя грешно, обясни още адв. Христина Николова. 

Още: Военномедицинска академия въвежда хирургичен робот

Още: За две години: Какво свърши държавата по Националния план за борба с рака?

"Моят призив е хората да си търсят правата, а лекарите да превъзмогнат пречката, която ги спира да се споразумяват. Едно споразумение винаги е по-добро от съдебен спор. Това не е нужно да се причинява на никого.", каза още експертът и допълни, че много често пострадалите пациенти споделят, че имат нужда да чуят от лекаря, че съжалява за грешката си и не винаги търсят възмездие. 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес