Индийският вариант на инфекцията е едно предупреждение, че не бива да пренебрегваме вируса. Много е важно да бъдем реалисти, да се пази и да живеем с него. Toва заяви вирусологът проф. Радостина Александрова в сутрешния блок на БНТ.
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
Определена чашата е по-скоро пълна, отколкото празна. Ние не сме същите, вирусът се променя и вариантите на инфекцията не елиминират напълно ефективността на ваксините, обясни Александрова. Мутациите се случват в хода на размножаването на вируса и огромната част от тях са неутрални, посочи тя.
Според нея, това към което трябва да се стремим, е нормална ситуация с един управляем вирус. Това какво ще се случи оттук нататък зависи от подготовката, ваксинацията и еволюцията на вируса. Еволюцията на вируса донякъде зависи от нашето поведение, защото мутациите възникват, когато се размножава, подчерта проф. Александрова.
По думите ѝ, повече от 80% от хората трябва да се имунизират, за да достигнем до колективен имунитет. Няма да е толкова лесно постижимо, призна тя. Това не бива да демотивира хората и да ги плаши, защото това към което трябва да се стремим, е да имаме колкото се може повече хора с имунитет и вирусът да се управлява, настоя вирусологът.
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
Тя посочи, че с много голяма надежда се гледа на комбинацията от смесица с ваксините. Ние винаги трябва да имаме готовност да променим менюто, категорична беше проф. Александрова и допълни, че се очаква комбинацията между РНК и векторните ваксини да започне да се допълва.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански
Мерките, които работят, са най-болезнените и за това е важен балансът, каза още тя и добави, че COVID-19 e болката на целия свят. Много е важно всеки да бъде информиран и както се пазим да не ни удари кола, когато пресичаме или да не се опарим от ютията, така трябва да се пазим и от COVID-19, настоя проф. Александрова.
Тя смята, че хората не трябва да живеят в страх и отчаяние, а във вяра.
Прочетете още по темата: Проф. Радостина Александрова: Вече има над 15 000 мутации на вируса
Още: Вълшебното лекарство Ozempic нарушава зрението? ЕС започна разследване (СНИМКИ)
Още: След смъртта на бебе: 29 лекари в болницата в Сандански напускат
Проф. Радостина Александрова очаква да постигнем колективен имунитет към края на годината