Видин: Ситуацията се успокоява, но медиците работят на предела на силите си

12 май 2020, 07:53 часа • 2812 | прочитания

Основен проблем в болницата във Видин е на първо място това, че персоналът е малък. Лекарите са притиснати и може да се стигне до пропуски. Това каза пред БНТ полк. доц. Андрей Галев, началник на Научно-приложен център по военна епидемиология и хигиена, ВМА.

Още: Третият медицински хеликоптер вече е у нас (ВИДЕО, СНИМКИ)

Още: Онкологичен семинар: Група болници Мемориал и Здравен Информационен Център Медикъл Караджъ

За огромно съжаление, никой лекар не се отзова на нашите призиви за помощ към персонала. Здравият медицински персонал е 270 човека. Лекарите работят на предела на силите си и засега се справят, но не мога да кажа колко още време ще продължи това, коментира и Момчил Станков, областен управител на Видин.

В момента се водят преговори с 20 медици, които са в предизвестие, но след разговори с областния управител и прокуриста на болницата са обещали да не напускат.

Към настоящия момент в лечебницата ситуацията е най-трудна в отделенията по Неврология и кардиология, съобщи областният управител.

Още: Безплатни консултации с ревматолог - проф. д-р Шенол Кобак в София на 12.04.25 г.

Още: На комисия: Кога и с колко ще вдигнат заплатите в държавните психиатрични болници

Освен това пациентите, които трябва да се хоспитализират продължават да се пренасочват. В старческите домове в Гара Орешец и Кула заразените с коронавирус са настанени в Окръжна болница в София, както и в болницата във Враца. За момента няма нови заразени.

Постоянно вземаме нови проби, но няма нови случаи на заразени с коронавирус, което е хубавата новина. Направихме дезинфекция, спазваме всички инструкции на ВМА, обясни областният управител на Видин.

Преди дни Станков призова армията да се включи в дезинфекцията на болницата, която се е превърнала в огнище на коронавируса във Видин. Тогава стана ясно, че въпреки дезинфекцията, която са правили пациенти и лекари в болницата продължават да се разболяват. От там COVID-19 се разпространи и в социалните заведения в областта.

Екипът на доц. Галев от ВМА се отзова на молбата и дезинфекцира болницата. Направили са наръчник, по който да продължават да дезинфектиран лечебницата.

Още: Лекари с последни новини за бебето с менингокок в Пловдив

Още: Лошото време бави пристигането на третия медицински хеликоптер

"Направихме оглед на място и експертни препоръки. На първо място се спряхме на UV лампите. Когато "пурите" им не са редовно сменяни, изглежда, че те работят нормално, но това не е така", обясни още полк. доц. Галев и допълни, че това е често срещано и в други болници в страната.

Много важна е и аерозолната дезинфекция, както и това да се използват две кофи за разтворите, обясни полк. доц. Галев. "Когато говорим за дезинфекция, на първо място е миенето на ръцете. То е в шест стъпки с 30 милилитра", допълни специалистът.

Той е категоричен, че правилата за дезинфекция и хигиена са едни и същи, и важат не само за болниците, но и за всички социални заведения и институции.

Ще може ли обаче болницата във Видин да поддържа дезинфекцията , след като месечно тя струва по 6 000 на лечебното заведение? Болницата има ресурс за дезинфекция, всяка седмица тя ще се прави по алгоритъма на ВМА, категоричен е Станков.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес