Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

В последния момент отказаха лечение на тежко болно дете в чужбина

20 февруари 2017, 09:30 часа • 1611 прочитания

9-годишният Байрям Али се нуждае от бъбречна трансплантация. От две години той е на хемодиализа. Четири пъти в седмицата пътува до Стара Загора за хемодиализа. Детето не отделя урина и всяка течност, която приема, се задържа. На неговите 17 кг задържа по 2 литра течност.

Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания

Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците

През ноември 2016 г. Али е одобрен за трансплантация в Германия. Донор е трябвало да стане неговата баба. На 20 февруари детето е трябвало да пътува, но ден по-рано по телефона е съобщено, че пътуването се отлага, защото трансплантацията можело да се направи у нас. Официален отказ от Фонда за лечение за деца няма.

Бабата и дядото на детето обясниха пред bTV, че в телефонния разговор става ясно, че Министерство на здравеопазването не е одобрило протокол S2, който необходим, за да замине детето. Така МЗ отменя собственото си решение.

Според лекуващия лекар на детето действията на Фонда крият риск за живота на детето, защото състоянието му е усложнено, а то има и съпътстващи заболявания, като високо кръвно.

Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците

Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница

Според члена на обществения съвет към Фонда Пенка Георгиева детето е извикано в София в Правителствена болница. Проф. Любомир Спасов е заявил, че на детето може да се направи трансплантация у нас.

По думите на Георгиева тенденцията е тревожна. Имало е случаи, в които се преценява, че на 6-месечно бебе може да се направи трансплантация в България. Георгиева заяви, че вече има заведени дела от страна на родители на починали деца.

„Има някакъв проблем и този проблем не трябва да бъде за сметка на експерименти. Не може едно бебе да се трансплантира тук при положение, че нямаме такъв опит в България. МЗ трябва да излезе официално и да обяви какъв е общият брой на трансплантациите у нас и колко от тях са успешни. Не може с 1-2 трансплантации годишно да се говори за опит. Фондът може да плаща на чужди професори, които имат опит да идват да лекуват тук. Но това трябва да бъде уредено с медицински стандарт, който в България го няма“, заяви Георгиева.

До момента отговор от представител на ръководството на Фонда за лечение на деца и Министерство на здравеопазването няма.

Още: Вълшебното лекарство Ozempic нарушава зрението? ЕС започна разследване (СНИМКИ)

Още: След смъртта на бебе: 29 лекари в болницата в Сандански напускат

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес