Съгласно указание на НЗОК от 1 декември 2013 г. общопрактикуващите лекари би следвало да извършват прекодиране на рецептурните книжки на своите хронично болни пациенти, а те, от своя страна, да ги презаверяват в съответната районна здравноосигурителна каса (РЗОК) или нейните изнесени офиси по общини. Това съобщават от НЗОК във връзка с наближаването на крайния срок – 31 август 2014 г., за презаверка на рецептурните книжки на хронично болни пациенти с новите четиризначни кодове по международната класификация на болестите (МКБ).
Прекодирането на лекарствата от тризначни в четиризначни МКБ-кодове бе необходимо след въвеждане на Международната класификация на болестите от 1 декември миналата година.
На 1 юли 2014 г. 28–те РЗОК в страната са разпространили брошура, предоставена от Български фармацевтичен съюз, съдържаща подробни указания за пациента относно презаверката на рецептурните книжки. В брошурата се напомня и крайният срок на презаверка.
На 23 юли 2014 г. НЗОК, чрез РЗОК, отново е напомнила на всички договорни партньори – общопрактикуващи лекари, специалисти и аптеки, своевременно да информират пациентите за необходимата презаверка на рецептурните книжки. В тази връзка НЗОК е изискала от РЗОК, в срок до 1 септември 2014 г. всеки петък от седмицата да предоставят информация за броя на презаверените през изтеклата седмица рецептурни книжки. Информацията е публикувана на сайта на НЗОК в секция "Новини".
В Националния регистър на рецептурните книжки на страната са регистрирани 2 300 904 рецептурни книжки. Към 7 август 2014 г. от тях вече са презаверени с новите четиризначни кодове 1 312 616 рецептурни книжки на хронично болни пациенти, което е 57%. Само за периода 4 август - 7 август броят на презаверените рецептурни книжки е 42 013 общо за страната.
Следва да се отбележи, че не всички заболявания подлежат на презаверка съгласно Наредба 38, вкючваща заболяванията, чието домашно лечение се заплаща от НЗОК като например: психиатричните заболявания, инсулинозависимия диабет и др.
14 заболявания са с тризначни кодове по МКБ, като за тях също не е необходима презаверка на рецептурната книжка. Това са: скарлатина (A38); злокачествено новообразувание на простата (С61); злокачествено новообразувание на бъбрека, с изключение на бъбречното легенче (С64); вроден дефицит на фактор VIII (D66); вроден дефицит на фактор IX (D67); болест на Паркинсон (G20). В списъка са още множествена склероза (G35); есенциална първична хипертония (I10); предсърдно мъждене и трептене (I48); бронхит, неуточнен като остър или хроничен (J40); хроничен бронхит, неуточнен (J42); езофагит (K20); остър тубулоинтерстициален нефрит (N10) и хиперплазия на простатата (N40).
Презаверка на рецептурната книжка с четиризначен МКБ-код се изисква и в случаите при издаване на нов протокол за скъпоструващи лекарства или при вписване на нова диагноза в рецептурната книжка.
Отпускане на лекарствени продукти по протокол ще може да се извършва на рецептурни бланки, съдържащи тризначни кодове до 30 септември 2014 г.