Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Увеличават се заразените. Разбира се, заради разхлабените мерки, смята имунолог

17 юни 2020, 08:02 часа • 2432 прочитания

Данните на СЗО са за увеличаване на заразените с коронавирус в Северна и Южна Америка, в Европа, в Китай, в Средиземноморието. Никак не сме в положение да кажем, че епидемията е свършила или е към края си. Днес и в България има много заразени, които са от огнища. Но тези огнища, предвид факта, че България е малка страна, могат да се разпространят, да не останат в клъстърите. Разбира се, че разхлабването на мерките е причината. Всички се успокоихме и ето. Това каза имунологът академик Богдан Петрунов пред БНТ.

Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания

Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците

Нов рекорд на заразени с коронавирус в България, картината по света

Според него е изключително важно да не се допуска пренасяне на заразата извън огнищата.

Топлото време не убива вируса, каза още той и допълни, че го доказва Бразилия, където "епидемията се разраства в небивали размери".

Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците

Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница

Докато вирусът не обхване 70% от нас и не се създаде колективен имунитет няма да спре разпространението му, категоричен е имунологът.

А колективен имунитет в България няма. Има много малък процент с изграден имунитет хора – показва го и проучването в Пловдив. А е важно и какви са тези създадените антитела, дали са протективни. Преди седмица проучиха 2000 души в Женева. Там установиха, че първата седмица у човек се създават защитни антитела, но после до 3-тата седмица нивата им в кръвта спадат, обясни академикът.

Вирусът ще продължи да се разпространява месеци, даже година, смята акад. Петрунов." Той ще изчезне само, когато обхване всички, но в никакъв случай не трябва да се успокояваме, че го няма. Затова е важно да се носят маски да се спазват противоепидемичните мерки, подчерта имунологът.

Тестването трябва да се прави масово, но на определени таргетни групи, и да е широкообхватно. Там където се очаква да се появи вируса. Този подход, който в момента се предприема е в правилна посока, смята академикът.

Още: Вълшебното лекарство Ozempic нарушава зрението? ЕС започна разследване (СНИМКИ)

Още: След смъртта на бебе: 29 лекари в болницата в Сандански напускат

Защо не се тества София? – Логичен въпрос. Вероятно в по-малките градове се провежда по-лесно организацията на подобно тестване. Затова в Пловдив, а сега очакваме и в Бургас, обясни имунологът.

Да използват ли медиците дексаметазон за лечение на коронавирус? 

Медикаментът в началото е бил вклчен в протокола за лечение на коронавируса, но после е било сметнато за неудачно стероид да се дава за лечение на вируси. Експертът обаче е по-скоро "за" използването на лекарството.

"Дексаметазонът е отдавна утвърдено лекарство – и е по-добре да се стъпи на вече познати лекарства, отколкото на такива, които тепърва трябва да разучаваме", смята той.

Ваксина скоро няма да има, заради доказването й с клинични тестове. Тук опира и момента до имунитета. Не знаем до каква степен ваксината ще предизвиква и задържа клетъчния имунитет. По този повод вероятно ще има ваксинация всяка година, както при всяка ваксина срещу вирус, каза още акад. Богдан Петрунов.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес