Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ученият, работещ за българската COVID ваксина: Пълният локдаун не спира вируса, ваксината на Pfizer има сериозен недостатък

11 ноември 2020, 08:02 часа • 8542 прочитания

Опитът показа, че пълният локдаун не спира разпространението на вируса, а малко го отлага. Вирусите се разпространяват специфично и по географски признаци. Това заяви доц. Андрей Чорбанов, ръководител на българския екип от БАН, работещ върху ваксина срещу новия коронавирус.

Обяснението му за високата смъртност в България е, че ние живеем по принцип по-нездравословно и сме по-болни.

Докато всички хора не минат през този вирус, няма да свърши пандемията, смята Чорбанов. Това, което може да бъде направено, е да бъде намерено оптимално лечение за хора, които може да бъде спасени, добави той пред Нова телевизия.

Ваксината ще е панацея, но за следващата пандемия, не за тази, каза още той. По думите му, в момента се предполага, че ваксината на Pfizer защитава в 90% от случаите, защото всъщност не е минало достатъчно време да се каже и е ясно, че производителите на ваксини ще внушават, че дадена болест е много смъртоносна. Специално за ваксината на Pfizer доц. Чорбанов посочи сериозния недостатък – тя трябва да се съхранява на минус 70 градуса по Целзий. Ученият обаче е сигурен, че тази надпревара за ваксините ще даде ефект, защото се появяват нови и нови решения и платформи, които дават надежда.

Специално за българската ваксина, доц. Чорбанов заяви, че разчита на по-успешен прототип, който да не изисква толкова сериозна нужда за съхранение.

Доц. Чорбанов е категоричен и, че кръвната плазма по-малко спасява, повече уврежда. Става въпрос за ренин-ангиотензин системата на организма*.

Всеки трябва да носи много повече отговорност за себе си - особено хората с хронични заболявания да следят контактите си и да ги ограничават максимално в пикови моменти като този, подчерта доцентът.

* Какво представлява ренин-ангиотензин системата? Това е хормонална система в човешкото тяло, която регулира кръвното налягане и електроцитния баланс в организма ни. Нейните два основни стълба са хормоните ангиотензин I (ACE) и ангиотензин II (ACE2). Първият де факто е родителят на втория (ангиотензин I се получава чрез действието на ензима ренин, от протеин (алфа-глобулин, α-глобулин), секретиран от черния дроб в кръвния поток. Когато кръвта преминава през белите дробове, друг ензим - ангиотензин-преработващ (конвертиращ) ензим, ACE, разделя ангиотензин I като образува ангиотензин II), но вторият е хормонът, който стимулира производството на други важни хормони – например алдостерон, който усилва усвояването на натрий и отделянето на калций, за да има организмът ни по-добро усвояване на вода. Балансът на ангиотензин I и ангиотензин II осигурява правилното функциониране на ренин-ангиотензин системата. Именно през ACE II новият коронавирус SARS-Cov-2 влиза в човешкия организъм.

Още: "Отново рекорден брой заразени с коронавирус за денонощие, 80 души са починали"

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес