Създателят на космическите храни - българският учен проф. Никола Александров, и екипът му са разработили пробиотик на основата на "лактобацилус булгарикус", който бори COVID-19. За това съобщава clinika.bg.
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
Препаратът е на основата на козето мляко, което по състав е най-близко до майчиното, обявнява проф. Александров и допълва, че благодарение на българксия бацил - той има не само профилактични, но и лечебни свойства.
Пробиотикът се тества като съпътстващо средство при лечението на вируса от юли месец в Университетскатa многопрофилна болница за активно лечение в Плевен. До края на месеца в лечебницата са били третирани 20 лежащо болни от Инфекциозната клиника на УМБАЛ Плевен и 4 - амбулаторно. За момента няма данни пробиотикът да е повлиял зле на някой от пациентите.
Препаратът вече е с американски патент, има такъв и от Европейския патентен институт.
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
При COVID-19 най-често се развива стрептококова или стафилококова пневмония. Оказва се, че българската пръчицовидна бактерия унищожава тези микроорганизми, като същевременно подсилва имунитета. В резултат болните се възстановяват много по-бързо. По думите на проф. Александров заради това пробиотиците са и отлично профилактично средство срещу коронавирусите.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански
Оказва се, че разработеният пробиотик и ма добро въздействие върху кожата и лигавиците, която много често бива увредена при COVID-19. Подобно подобрение се наблюдавало при пациент с лющещ се епидермис, който страдал и от диабет. Имал и тежко възпаление в устата.
„След включването на пробиотика към основната терапия кожата по ръцете, раменете и главата, както и устната му кухина се възстановиха за дни", разказва проф. Александров и илюстрира случая със снимки, направени от лекарите в Инфекциозната клиника.
Полезното действие на българският бацил - какво още бори той?
Още: Вълшебното лекарство Ozempic нарушава зрението? ЕС започна разследване (СНИМКИ)
Още: След смъртта на бебе: 29 лекари в болницата в Сандански напускат
„КОВИД-инфекцията удря силно артериолите, както се наричат на медицински език по-големите артерии, по-малките артерии и крайните разклонения на капилярите. Получава се тромбозиране и недостатъчно оросяване с кръв. Такива са и последните научни публикации за последиците от вируса.
Затова хората с увредени кръвоносни съдове в резултат на хипертония, например, диабет или затлъстяване, биват засягани по-тежко от болестта. На това се дължи и фактът, че по-уязвими са възрастните, отколкото младите и децата, обяснява професорът. Заразата засяга клетъчния имунитет, който е отговорен за вирусите и за онкологичните заболявания.
В резултат, тези диагнози се лекуват трудно, тъй като самият вирус и раковото образувание са вътре, в самата клетка.
Нещо повече, вирусите заразяват много бързо голям брой клетки наоколо, които на свой ред инфектират следващите.
Точно тук на помощ идва уникалният "лактубацилус булгарикус". Пробиотиците с него се дават на пациента паралелно със силните лекарства, за да подсилят точно клетъчният имунитет в борбата им с микроорганизмите.
Освен това, преди шест години екип на Индийската агенция за ядрени и космически изследвания с ръководител проф. Палок Айк установява, че той превръща макрофагите М2, които са щит срещу бактериите, в М1. М1 пък унищожават вирусите и раковите клетки.
„Това откритие дава отговор на въпроса защо точно българският бацил е ефикасно средство към основното лечение на COVID-19.Той увеличава и общата имунна защита на организма.", подчертава пред cliniцa.bg проф. Никола Александров.
Припомняме, че отново в края на юли международно изследване, ръководено от проф. Жан Бускет от университета в Монпелие показа, че киселото мляко е полезно в борбата и с коронавируса.
Проучване: Киселото мляко може да е помогнало за ниската смъртност от COVID-19 в България
* Проф. Никола Александров е доктор на медицинските науки, създател на космическите храни и създател на съвременните български пробиотици на основата на прочулия се по цял свят бацил – лактобацилус булгарикус. Генерал-майор е от запаса. Дълги години е бил началник на Катедрата по токсикология и алергология на Военномедицинската академия. В момента обаче се е посветил на новото откритие.