Върховният административен съд отмени новите критерии на здравната каса, според които тя няма да заплаща лечението на хората с Хепатит С, ако прецени, че те няма да живеят дълго.
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
Съдът е категоричен, че последиците и вредите от действието на въпросните правила ще са необратими и непоправими. Те ще доведат до сериозно влошаване на здравословното състояние на хората, съпроводено със страдание и застрашаване на живота.
Новите критерии влязоха в сила от 16 януари. Тогава неправителствени организации ги атакуваха с колективна жалба в съда, определяйки ги като геноцид. В новите правила, приети от надзорния съвет на здравноосигурителната каса, като изключващи критерии за лечение на хепатит C са посочени случаите, при които се очаква ниска продължителност на живота поради несвързани с черния дроб други заболявания или пък поради злоупотреба с алкохол.
От касата обясниха, че става въпрос за скъпоструващо лечение, което трябва да се предписва на хора, на които наистина ще помогне. Пациентски организации обаче приеха правилата като ужасяващи, предаде Дарик.
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
„Тоест, тук пише, че няма да бъдеш лекуван, ако ти имаш хепатит С, защото някъде някак си си се заразил, обаче имаш и проблем с бъбреци или примерно някакво ревматологично заболяване. Особено ако някой чиновник прецени, че продължителността на живота ти ще е малка и не е рентабилно да бъдеш лекуван, защото скоро ще умреш... Кой от тези чиновници преценява кой кога ще умре?", попита Иван Димитров от Федерация „Български пациентски форум”.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански
Седмици по-късно обаче Върховният административен съд излиза с мотивите, че новите изисквания рефлектират върху качеството на предоставяната здравна грижа и осуетявайки своевременния достъп до адекватна медицинска помощ, поставят в риск пациентите, страдащи от хроничен вирусен хепатит С. Последиците, които е възможно да настъпят за тях, от съда смятат за значителни и труднопоправими, тъй като влошаването на здравословното състояние не би могло да се компенсира по никакъв начин.
С тези мотиви съдът спира действието на въпросните изисквания до приключване на производството по делото с влязъл в сила съдебен акт. Решението на съда обаче подлежи на обжалване в седем дневен срок.