Здравното министерство прекратява договора за строеж на Национална детска болница с консорциума, начело с "Главболгарстрой", който трябваше да я изгради върху основите на изоставения строеж до Медицинска академия. Това съобщиха на фейсбук страницата си от националната инициатива „ЗА истинска детска болница“, позовавайки се на писмо от заместник-здравният министър Димитър Петров, койго ги уведомява, че започва процедура по прекратяване в едномесечен срок. Петров е поискал прекратяване на процедурата на 5 юли. Основанието на министерството да поиска това е издаденото предписание от Регионалното министерство, че върху стари основи не може да се строи.
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
"Да се започне едно много сериозно проучване на база на наличната информация за изготвяне анализ на нуждите за детското здравеопазване, който да стане основата на едно качествено, подробно, детайлно техническо задание за проектиране", заяви архитект Петкана Бакалова от инициативата "ЗА истинска детска болница“.
От инициативата настояват за изграждане на болница на друго място, където ще има достатъчно пространство. Срокът за проект и строеж, който си поставят, е 4 години.
В началото на месеца Консорциум "Детско здраве" представи два виртуални проекта на новата детска болница, които бяха проектирани само върху основите на старата сграда: "Заданието в момента е абсолютно компрометирано. Разбирате ли, колко недостиг на площи ще има в нашата болница по това задание? Защото това задание не отчита необходимостта от зони за рекреация. Не е ясно дали трябва да има наистина 14 операционни. Няма предвидени места за паркиране".
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
Строителят не е уведомен за прекратяването на договора. Пред БНР Мая Пенчева от консорциум „Детско здраве“ и изпълнителен директор на "Главболгарстрой" коментира:
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански
"Нищо не е стопирано, защото ако беше така, щеше да има кореспонденция, а такава няма. Това, което се качва в медиите, във фейсбук, в социалните мрежи е нещо, което не съществува в правния мир. Ние писма нямаме, никакакви пуснати към нас. Ако министерството или протестиращите се опитват по този начин да спрат проекта, това не е редът и не е такъв ходът на събитията".
От Консорциума апелират да се направи общ форум, в който да се поставят всички факти и да се вземе най-доброто решение, относно строежа. Те вече имат готовност да започнат.
"Договорът продължава и ние сме готови с проект за събаряне на сградата. Той подлежи на одобрение и съответно да ни допуснат да влезем на площадката, за да съборим сградата. Такъв проект имаме направен, въпросът е някой да седне с нас".
Още: Вълшебното лекарство Ozempic нарушава зрението? ЕС започна разследване (СНИМКИ)
Още: След смъртта на бебе: 29 лекари в болницата в Сандански напускат
Преди около месец представители на компанията имаха среща с регионалния министър Виолета Комитова и представители на здравно министерство. Тогава техният проект получи „зелена светлина“. Ден след това имаше протести от инициативата „За истинска детска болница“. След среща с тях, министър Комитова излезе позиция, че новата сграда няма да се строи върху старата. Оттогава до днес, от консорциум „Детско здраве“ твърдят че никой не ги е потърсил и нямат комуникация с институциите.
Във връзка с някои медийни публикации относно договор за инженеринг на „Национална многопрофилна детска болница“ Министерството на здравеопазването направи следните уточнения:
През април 2020 година Министерството на здравеопазването е сключило с ДЗЗД „Детско здраве“ договор за инженеринг на „Национална многопрофилна детска болница“, който предвижда реконструкция на сграда, несъществуваща в Подробния устройствен план на София.
През октомври 2020 година Министерството на здравеопазването е прехвърлило правата си на възложител на фирма „Здравна инвестиционна компания за детска болница“ ЕАД.
Същата през месец февруари 2021 година е поискала от МРРБ да бъде издадена виза за проектиране. Такава не е издадена от предишния министър на регионалното развитие. На 9 юли настоящият министър на регионалното развитие официално отказва издаване на виза за проектиране.
Това прави невъзможно изпълнението на обществената поръчка, поради което Министерството на здравеопазването е дало указание на директора на „Здравна инвестиционна компания за детска болница“ ЕАД да предприеме необходимите действия по прекратяването на договора.
Още: Идеята за нова детска болница е забравена от политиците, но не и от родителите