Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Социолози, певци и "златни момичета" обсъдиха с Кацаров как да се повиши темпа на ваксинация

05 ноември 2021, 15:33 часа • 2926 прочитания

Служебният министър на здравеопазването д-р Стойчо Кацаров и екипът му проведоха среща с представители на Обществения съвет, създаден с цел повишаване на обществената информираност за ползите от ваксините срещу COVID-19.

Още: Пациенти с множествена склероза доплащат за безплатни досега лекарства

Още: Заради ниска хигиена: Проверяват детската онкохематология в ИСУЛ

При откриването на срещата Кацаров заяви, че ожесточеното противопоставяне по такъв фундаментален въпрос, какъвто е отношението ваксините, е нещо, което отива твърде далеч. Той благодари на участниците в срещата за това, че са се съгласили да застанат с лицата си в подкрепа на ваксинацията.

Кацаров отбеляза, че тази вълна е най-тежката от всички, които преживяхме. Броят на заболелите е по-висок от предишните вълни. Продължителността на вълната също е по-голяма.

"Има обаче и нотка оптимизъм", изтъкна Кацаров - "над 400 000 души са си поставили първа доза откакто е въведен зеленият сертификат, а директорите на РЗИ отчитат, че мерките се спазват навсякъде в страната."

Още: Неврохирургът проф. д-р Зафер Токташ ще консултира безплатно в Пловдив!

Още: Още три области в грипна епидемия

"Над 8 хиляди са доброволците в борбата с коронавирусната инфекция", каза Красимир Гигов, председател на Обществения съвет. Обществото ни все още не може да създаде колективен имунитет заради ниското ниво на ваксинация, добави той.

Певицата Люси Дяковска призова хората да се имунизират. Тя сподели, че вече си е поставила трета бустерна доза, а фактът, че е ваксинирана, ѝ помага много при честите пътувания до Германия, където работи. Според нея зелените сертификати са въведени у нас със закъснение и това донякъде е попречило на хората да осмислят навременно ситуацията. Според нея на обществото да се представят по-убедителни аргументи в подкрепа на ваксинацията.

Джелал Фаик, главен секретар на Мюсюлманското изповедание в България, отбеляза, че още от началото на кампанията е подкрепил имунизирането срещу COVID-19 у нас. Той напомни, че ваксинации в България се правят от повече от век и имаме история в тази област.

Още: Край на кризата в детско отделение в Перник

Още: Грипна епидемия във Видин, в сила са временни мерки

Борис Линков, състезател по лека атлетика, бронзов медалист от Европейското първенство в Талин, посочи, че е ваксиниран още през март и никога не е изпитвал противоречия по въпроса, защото така се чувства по-защитен.

Според психолога Ани Владимирова трябва да се подобри медийната комуникация по въпроса с ваксините. А социологът Първан Симеонов цитира изследване, според което голяма част от колебаещите се да се ваксинират, са преболедували. "Хората, преминали през болестта, често срещат съвет от лекари да отложат ваксинацията и това е проблем, по който трябва да се работи", смята той.

По думите му кампанията трябва да акцентира върху по-младите хора, вместо върху по-възрастните, защото при младите има уязвими групи, които не попадат в посланията на здравните власти. Трябва да бъде поощряван добрият пример и да се спре с назидателния тон към нежелаещите да се ваксинират.

Александър Христов, комуникационен експерт, апелира да се направи анализ на групите, които отказват да се ваксинират, за да се работи с всеки един от страховете им чрез правилно избрани послания.

Според социолога Андрей Райчев българинът не се ваксинира от страх, а не от липса на цивилизованост. Затова трябва да се дават адекватни примери.

Към призива за ваксинация се присъединиха още актьорът Красимир Радков, бившият футболист и треньор по футбол Пламен Марков, както и бившите национални състездателки по художествена гимнастика Невяна Владинова и Катрин Тасева

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес