Служебният министър на здравеопазването д-р Стойчо Кацаров и екипът му проведоха среща с представители на Обществения съвет, създаден с цел повишаване на обществената информираност за ползите от ваксините срещу COVID-19.
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
При откриването на срещата Кацаров заяви, че ожесточеното противопоставяне по такъв фундаментален въпрос, какъвто е отношението ваксините, е нещо, което отива твърде далеч. Той благодари на участниците в срещата за това, че са се съгласили да застанат с лицата си в подкрепа на ваксинацията.
Кацаров отбеляза, че тази вълна е най-тежката от всички, които преживяхме. Броят на заболелите е по-висок от предишните вълни. Продължителността на вълната също е по-голяма.
"Има обаче и нотка оптимизъм", изтъкна Кацаров - "над 400 000 души са си поставили първа доза откакто е въведен зеленият сертификат, а директорите на РЗИ отчитат, че мерките се спазват навсякъде в страната."
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
"Над 8 хиляди са доброволците в борбата с коронавирусната инфекция", каза Красимир Гигов, председател на Обществения съвет. Обществото ни все още не може да създаде колективен имунитет заради ниското ниво на ваксинация, добави той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански
Певицата Люси Дяковска призова хората да се имунизират. Тя сподели, че вече си е поставила трета бустерна доза, а фактът, че е ваксинирана, ѝ помага много при честите пътувания до Германия, където работи. Според нея зелените сертификати са въведени у нас със закъснение и това донякъде е попречило на хората да осмислят навременно ситуацията. Според нея на обществото да се представят по-убедителни аргументи в подкрепа на ваксинацията.
Джелал Фаик, главен секретар на Мюсюлманското изповедание в България, отбеляза, че още от началото на кампанията е подкрепил имунизирането срещу COVID-19 у нас. Той напомни, че ваксинации в България се правят от повече от век и имаме история в тази област.
Още: Вълшебното лекарство Ozempic нарушава зрението? ЕС започна разследване (СНИМКИ)
Още: След смъртта на бебе: 29 лекари в болницата в Сандански напускат
Борис Линков, състезател по лека атлетика, бронзов медалист от Европейското първенство в Талин, посочи, че е ваксиниран още през март и никога не е изпитвал противоречия по въпроса, защото така се чувства по-защитен.
Според психолога Ани Владимирова трябва да се подобри медийната комуникация по въпроса с ваксините. А социологът Първан Симеонов цитира изследване, според което голяма част от колебаещите се да се ваксинират, са преболедували. "Хората, преминали през болестта, често срещат съвет от лекари да отложат ваксинацията и това е проблем, по който трябва да се работи", смята той.
По думите му кампанията трябва да акцентира върху по-младите хора, вместо върху по-възрастните, защото при младите има уязвими групи, които не попадат в посланията на здравните власти. Трябва да бъде поощряван добрият пример и да се спре с назидателния тон към нежелаещите да се ваксинират.
Александър Христов, комуникационен експерт, апелира да се направи анализ на групите, които отказват да се ваксинират, за да се работи с всеки един от страховете им чрез правилно избрани послания.
Според социолога Андрей Райчев българинът не се ваксинира от страх, а не от липса на цивилизованост. Затова трябва да се дават адекватни примери.
Към призива за ваксинация се присъединиха още актьорът Красимир Радков, бившият футболист и треньор по футбол Пламен Марков, както и бившите национални състездателки по художествена гимнастика Невяна Владинова и Катрин Тасева