Обсъжда се създаването на български сайт за съобщаване на нежелани реакции от ваксините, каза по БНР доц. Антон Тонев, от "Продължаваме промяната", който е председател на парламентарната комисия по здравеопазване.
Още: От 7000 психиатрите у нас са намалели на 2700
Още: Надежда за децата с рак и техните семейства: Съвременни методи на лечение и грижа
„Хората имат право да се съмняват. Това, че не се говорим за страничните ефекти, е един минус. Ние смятаме да направим кампания, да говорим с хора, които заявяват, че имат нежелани лекарствени ефекти“, каза той.
Обявяването на новия здравен план за справяне с коронавируса през следващите дни е навременно, смята председателят на здравната комисия. Антон Тонев заяви, че обществото трябва да е информирано и да знае какво предстои за седмици напред.
„В този план има някои промени от провежданата политика до момента. Вземането на решения досега в България строго следваше европейската политика и решенията на Европейската комисия, ние в голяма степен просто ги повтаряхме и обяснявахме какво се прави в Европа. Като лекар мога да заявя, че резултатите, които се постигат при контрол върху Covid кризата, не зависят само от суха статистика“, обясни Антон Тонев.
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
В Западна Европа могат да стъпят върху по-малък брой критерии поради сравнително еднаквите здравни системи със сходна пропускливост в различните държави, каза той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
„За здравни системи като в България се налага да добавим допълнителни фактори. Нашето правителство успя да види, да анализира тази нужда и затова имаме нови фактори.“
За момента няма взето решение за отпадане на сертификатите за антитела.
„Омикрон заразява с еднаква скорост и пациенти с антитела, и без антитела. В тази посока ние не успяваме да постигнем предпазване от заразяване. Ние се налага да се съобразяваме с една жива сила, въпреки че вирусите са на границата между живото и неживото, и тази жива сила се бори с нас и се бори за надмощие. На нас много ни се иска да поставим цялата криза и всички въпроси, които възникват, в една просто уравнение с прости решения, но реалността е друга“, коментира доц. Тонев.
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански
Ваксината е предпазила голям процент от хората от тежко боледуване, отбеляза още Антон Тонев.
„За ваксината нямаме доказателство, или за имунитета след прекарано заболяване, нямаме доказателство, че тя пази от ново заразяване, но има много доказателства, че ваксината и имунитетът след преболедуване предпазват от ново тежко преболедуване.“
Запитан необходима ли е промяна в протоколите за лечение на коронавируса с оглед на новия, по-лек вариант, доц. Тонев заяви:
„Относно Covid зоните има нужда от преразглеждане на целия модел, защото той теоретично е много добре създаден, с ясни цели, с ясни задачи, но там има кадрова недостатъчност, ресурсна недостатъчност.“
Припомняме, че в отговор на запитване по ЗДОИ от Actualno.com от Изпълнителната агенция по лекарствата към месец декември 2021 г. отговориха следното:
В България няма случай на доказана причинно-следствена връзка между ваксина за COVID-19 и смъртен изход. Съобщенията за подозирана връзка на смъртен изход с ваксиниране са общо 19. Съобщено е за 9 смъртни случая, като в нито един от тях връзката с ваксина не е доказана.
Към 14 декември 2021 г. общият брой на получените в ИАЛ съобщения за нежелани лекарствени реакции е бил 3802. Сред тях едва 13% или 493, отговарят на критериите за сериозност. От агенцията обясняват, че съгласно действащите изисквания нежелана лекарствена реакция е всеки неблагоприятен ефект върху здравното състояние, който е станал причина за смъртен изход; непосредствена опасност за живота; хоспитализация или удължаване срока на хоспитализация; значителни или трайни увреждания; инвалидизация; вродени аномалии, други реакции с медицинска значимост.
След обстоен анализ дадена реакция се определя или не като сериозна, подчертават от агенцията. В определени случаи медицински значима, определена като сериозна, е нежелана реакция, която не води веднага и непосредствено до животозастрашаващо състояние, смърт или хоспитализация, но би могла да изложи пациента на медицински риск или да наложи медицинска интервенция, която да предотврати усложнения.