Трябва да се знае, че заразата с морбили тръгна от Румъния и Унгария. Досега у нас има само два потвърдени случая на възрастни хора и дете. Степента на имунизираност у нас е около 92%, но най-сигурната среда е над 95%. Има известни рискове. Задължителния имунизационен календар не е случаен. Редно е да си кажем, че задължителният календар е много прецизен и е важно децата да бъдат имунизирани. Морбили е вирус, който се предава по въздушно-капков път и бедният живот и мръсотията не е причина за него. Това обясни служебният министър на здравеопазването д-р Илко Семерджиев.
Още: Колко ни струва липсата на имунизация? Говори д-р Гергана Николова
Още: Над 2000 бебета се родиха в "Шейново" през 2024 г.
Той уточни, че страната ни разполага с 152 хиляди дози от ваксината и има резерв от миналата година - няма опасност да имаме дефицит. МЗ след ситуацията още от преди месец, Направили сме пълни инструкции за това как трябва да се процедира, допълни Семерждиев пред bTV.
Относно промените във Фонда за лечение на деца здравният министър уточни, че докладът за работата на Фонда е от 2 декември. Бившият министър на здравеопазването Петър Москов го е изпратил в прокуратурата на 26 декември.
По думите на Семерджиев не проф. Владимир Пилософ е центърът на неблагополучията: „Той е бил поставен в ситуация да взема решения, както са му позволявали правилата. Проблемът е в нормативния акт за това как се вземат решенията във Фонда, които са нелепи.“
Още: Д-р Диана Моландър: Как да не качим килограми по празниците без диети
Още: Медицинският хеликоптер транспортира жена в тежко състояние от Благоевград до София
Според него в предишния правилник на Фонда на Обществения съвет са давани правомощия, които не е трябвало да има. "Той е административен орган и не би трябвало да взима решения. Това е поставяло директора под натиска на Обществения съвет. Медицината е наука по дефиниция и хората, които имат просто задачата да бъдат коректив, не могат да се намесят в дебрите на медицината," допълни здравния министър.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Близо 3 500 души са потърсили помощ в "Пирогов" по празниците
Семерджиев заяви на водещия Антон Хекиням, че „преразказва медийните спекулации. Работата на Фонда за лечение на деца беше изцяло непълноценна. Имахме над 10 несъответствия при окомплектоване на документите на Байрям. Министерството на здравеопазването свърши работата на Фонда. Когато се вземат решения, които са вън от темата на здравия разум и нормативите на поведение, тези решения са непълноценни.“
От своя страна новият директор на Фонда за лечение на деца д-р Тинка Троева заяви пред БНТ, че се опитва да оптимизира административния подход в работата на Фонда за лечение на деца.
"Администрацията в момента има функции, които не са структрурирани. Всеки върши всичко. Първата ми идея е да има структуриране на дейностите, за да се облекчи работата на администрацията, но и да се подобри достъпът на Обществения съвет и експертите. Закъснял момент в работата на Фонда е въвеждането на електронната система", каза още тя.
Още: Надежда за децата с рак и техните семейства: Съвременни методи на лечение и грижа
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
По думите ѝ в съвсем кратък срок ще бъде качена информационната система. Необходими са още трима експерти, които да бъдат назначени към Фонда.
"Ние задължаваме експертите да сключват граждански договори, но оттам-нататък следва една много тромава процедура, която ги задължава да декларират доходите си. Имаме сключени договори само с 40 експерти, които са на хонорар от 30 лева. Те вършат много отговорна медицинска дейност на високо равнище. Да не говорим, че имаме унифицирана форма за изготвяне на експертиза," коментира д-р Троева.
Може би 40% от подадените заявления на родителите отговарят на изискванията за подаването на документите. Разпоредила съм още от първия ден родителите, които подават на място заявленията, да бъдат консултирани и ще им се оказва съдействие за подаването на документите, успокои Троева.
Според нея "Общественият съвет на Фонда има много отговорни обществени функции. Той анализира дейността на Фонда, изготвя собствени правила. Аз не съм видяла в нито един член на Обществения съвет нежелание да се съобразява с медицинската експертиза. Функциите на съвета трябва да се прецизират, защото има противоречия за дейността им в правилника."
Забавянето в много случаи и добра воля не зависи от нас, а от офертите, които очакваме от чужбина, отбеляза тя по повод на упреците към Фонда, че бави лечението на деца.