Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

РЗИ: Отговорността за опасни лечебни съвети е на медиите

09 януари 2017, 16:31 часа • 1848 прочитания

Отговорност за даването на опасни здравни съвети в медиите от хора без медицинско образование е на медиите, тъй като по същество изказването на мнение не е здравна дейност и здрвните власти не могат да я санкционират.

Това е позицията на Столичната регионална здравна инспекция в отговор на масов сигнал на граждани срещу опасни лечебни съвети в предаването на Гала “На кафе“ по Нова телевизия.

Сигналът беше подаден от 127 граждани през декември миналата година заради опасни твърдения на гости на предаването със съмнителна квалификация като например как да лекуваме в домашни условия всички заболявания чрез “ток от електропреносната мрежа“, че аутизъм може да се лекува с храна и трябва да се пие непастьоризирано мляко.

Масовият сигнал беше подаден както до здравната инспекция, така и до СЕМ. Позицията на здравната инспекция е, че здравните съвети в медиите по същество не представляват извършване на здравна дейност и плурализмът на мненията не може да бъде ограничен, но отговорност на медиите е на кого дават трибуна. В тази връзка инспекцията прехвърля топката на СЕМ и съветва регулаторът да упражнява контрол, за да се ограничат изявите на хора, които дават лечебни съвети без необходимата квалификация.

„Важно е да се знае, че медицинска помощ, здравни и медицински услуги и дейности, както и дейности по опазване, поддържане, профилактика и укрепване на здравето в Република България се предоставят единствено и само от лечебни заведения и здравни заведения, придобили този статут по съответния предвиден в закона ред. Медицинската помощ се оказва, а здравната дейност се извършва само от лица с професионална квалификация по съответната медицинска професия (медицински специалисти). Медицинските специалисти са лекарите и всички специалисти, които работят в областта на медицината и здравеопазването. Това са лица, притежаващи диплома за завършено висше образование по специалности от професионални направления "Медицина", "Дентална медицина", "Фармация" и "Здравни грижи". Тези професии са регулирани, включени в Списъка на регулираните професии в Република България, защото са от обществена значимост и са от съществено значение за живота и здравето на хората, упражняването на които е определено чрез законови и подзаконови разпоредби, за които се изисква определена професионална квалификация“, се казва в отговора на здравната инспекция.

Оттам уточняват, че законодателството допуска и упражняването на неконвенционални методи за благоприятно въздействие вурху индивидуалното здраве. Тези методи са изчерпателно изброени и има установени изисквания към тях и към лицата, които ги осъществяват, които също са медицински специалисти или най-малко притежават свидетелство за успешно проведено обучение не по-малко от 4 семестъра във висше медицинско училище.

“Когато говорим за дейност, обаче следва да се изясни значението на думата. “Дейност" е съвкупност от действия в дадена област, работа. В този смисъл, в конкретика на разглежданата проблематика, когато дадено лице извършва медицинска и/или здравна дейност се изисква тя да е целенасочена, да има достатъчно активности, съответно доказателства за нейното осъществяване. Инцидентни изказвания, изяви, споделено мнение, дори и да съдържат съмнителни твърдения или да предоставят противоречива информация не обосновават правно заключение за осъществяване на определена дейност и не се наказват или се определят от закона като маловажни случаи. Тук следва да се спомене свободата на мнението и възможността всеки да го изрази, още повече, че както всички и медицинската наука се развива системно и това може да доведе до противоречия в теории и твърдения“, посочват от здравната инспекция.

“Трудно е да се ограничи словото и множеството твърдения. Затова ролята на медиите, е от изключителна обществена значимост, особено що се отнася до общественото здраве, с оглед участието им във формиране на здравната култура на населението и е необходимо познание на здравното законодателство, когато се дава поле за изява на лица, които нямат необходимата квалификация“, се казва още в становището на инспекцията.

Оттам се обръщат към СЕМ в рамките на своите правомощия да преприеме конкретни мерки за ограничаване изявите на лица. които извършват здравна дейност, дават здравни съвети и препоръки за лечение без необходимата квалификация в сферата на здравеопазването.

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес