Наред с допълнителния стимул за борещите се на първа линия с COVID-19 - 1000 лв. месечно, от следващата година медицинският персонал ще получава допълнение към трудовите си възнаграждения докато има пандемия. Това беше прието на второ четене при гледането на бюджета на НЗОК за 2021 година.
За лекарите възнаграждението ще бъде в размер на 600 лв. на месец, за медицинските сестри и специалистите по здравни грижи – 360 лв., а за санитарите – 120 лв. Допълнителните възнаграждения няма да получават единствено лекарите, чиято брутна заплата надвишава 5 000 лв.
Парите на Касата ще бъдат в размер на над 5 млрд. лв. и с 340 млн. повече от 2020 г. Повече пари ще има и за лекарства – 1,3 млрд. лв.
Опозиция
Проф. Георги Михайлов от БСП предупреди, че има "разпарчатосване" на резерва на НЗОК по отделни видове дейности. Той подчерта, че извън COVID дейностите, всичко друго е замряло и се дават 85% на лечебните заведения "неясно защо" - в смисъл, защо точно толкова, с какво е аргументирано. Как ще стигнат 100 000 000 лева за масово тестване при очаквана и трета вълна, попита той. Проф. Михайлов попита и защо няма пари за лаборантните, след като има за лекарите, сестрите и санитарите, както и защо тези пари отиват в болнична дейност, след като лечебните заведения са търговски дружества и формирането на заплатите става според печалбата. А колежката му Валентина Найденова поиска по-малко пари за административни дейности на НЗОК, за сметка на повече за персонала, както и повече за дентална медицина.
Бившият социален министър и депутат от ДПС Хасан Адемов поиска отпадане на чл. 3 и чл. 4 от бюджета - заради свръхрегулация на системата, т.е. чрез обеми на дейности, регулативни дейности. Само след няколко параграфа се въвежда плащане на надлимитна дейност - къде е логиката, попита колежката му д-р Нигяр Джафер.
Общо осем депутати се включиха дистанционно в заседанието, което подсигури кворума за извънредното заседание. Сред тези, които се включиха, по-известните са бившият министър на културата Вежди Рашидов, председателят на правната комисия Анна Александрова, председателят на комисията по отбрана о.з. ген. Константин Попов, както и бившият екоминистър Ивелина Василева плюс Пламен Нунев. Това обаче може да се окаже проблем, след като Конституционният съд вече гледа дело дали участието онлайн е допустимо по Конституция.