Предложени са два алтернативни вида мерки. Едните са да се ползва зелен сертификат, без ограничаване на капацитет, другите – ако няма сертификат, допълнително ограничения, включително спиране на дейности или най-малко още по-голямо ограничение на капацитета при дейности на публични места. Предложени са и мерки за училищата – да се правят вече разчети на база община, не на област, кога да се минава в дистанционно обучение, за да бъде максимално запазено присъственото обучение. В това отношение ще има консултация с Министерството на образованието (МОН). Това заяви служебният здравен министър д-р Стойчо Кацаров.
Още: Пациенти с множествена склероза доплащат за безплатни досега лекарства
Още: Заради ниска хигиена: Проверяват детската онкохематология в ИСУЛ
Засега пълен локдаун т.е. хората да си седят вкъщи, не се налага според нашите експерти, добави Кацаров. И увери, че не вървим към задължителна ваксинация срещу коронавирус.
Припомняме, че при заболеваемост от над 500 на 100 000 души население съгласно националния план, изготвен точно от Кацаров и експертите му, трябва да има затваряния (събирания извън дома не са позволени, не се провеждат спортни събития, затварят заведения, спортни обекти и културни обекти, затварят се и офисите, с изключение на ключови за икономиката дейности, които не може да се извършват от вкъщи, а училищата и университетите затварят, като работят единствено детски градини със 100% ваксиниран или преболедувал персонал и се приемат само деца на 100% ваксинирани или преболедували родители). Що се отнася специално до образованието, съгласно насоките на МОН "при заболяване на един ученик се карантинира цялата паралелка. При 10% заболели от випуск се карантинира целият випуск. При 10% заболели от училището се преминава към ротация. При по-висок процент заболели, в зависимост от конкретната ситуация, може цялото училище да премине в обучение от разстояние в електронна среда."
Не се предвижда в новите мерки да се прилагат тестове за учениците, уточни министърът.
Още: Неврохирургът проф. д-р Зафер Токташ ще консултира безплатно в Пловдив!
Още: Още три области в грипна епидемия
В понеделник, 18 октомври, Експертният съвет ще защитава в разширен състав какво да се прави - дали да отиваме на зелен сертификат или да се налагат по-строги мерки. Възложил съм да бъдат закупени 1 000 000 антигенни теста, за сметка на държавата, уточни Кацаров. Ако се въведе зелен сертификат, то тестовете ще се правят в сертифицирани лаборатории, за да може да се издаде сертификат. Вече ако лабораториите искат да изнесат пунктове на други места, това е тяхно право, уточни д-р Кацаров. А вземането на пробата ще се плаща от съответния човек, стана ясно от думите на Кацаров - с уточнението, че това ще се определя от лабораториите. "Има разлики, но цените едва ли ще са съществени", добави той. Тестът ще важи 48 часа, ако е антигенен, и 72 часа, ако е PCR – такива били правилата и в ЕС
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Грипна епидемия в три области
Още: Влиза в сила забраната за износ на определени лекарства
Министърът посочи, че е обсъждано да се считат и тестове за антитела като част от "зеления сертификат", но това не може да се счита като доказателство за имунна защита. Същото важи и за тестове за клетъчен имунитет.
Д-р Кацаров каза и, че предложението на Българска болнична асоциация (ББА) неваксинираните пациенти с Covid-19 в болница да заплащат част от разходите по лечението си ще бъде обсъдено.
ПЪЛНИЯТ ДОКЛАД НА ДОЦ. КУНЧЕВ ЗА МЕРКИТЕ МОЖЕ ДА ПРОЧЕТЕТЕ ТУК!
Още: Край на кризата в детско отделение в Перник
Още: Грипна епидемия във Видин, в сила са временни мерки