Повече от половината родители на деца от 0 до 4 години у нас подкрепят задължителните имунизации. 54% от запитаните ваксинират децата си. 3,8% са на мнение, че списъкът със задължителните ваксини следва да се допълни.
Проучването - преди бума на коклюш
Това показват данните от национално представително проучване на нагласите към българския имунизационен календар, проведено по инициатива на Министерството на здравеопазването и "Уницеф".
Още: Как да се подобри ваксинационното покритие в България?
В изследването са участвали родители на деца от 0 до 6 години. То е проведено преди зачестилите случаи на коклюш.
Задачата на изследването беше да видим какви са нагласите, поведението, бариерите и страховете, каза по БНР Радостина Ангелова, социолог от "Глобъл метрикс", агенцията, провела проучването.
"Много повече от половината ваксинират децата си. Индикаторът показва от една страна тези, които са приключили с всички ваксини, други, които са в процес, за да стигнем до дела на тези, които не ваксинират децата си, сред тях и тези, които са ваксинирали частично, но в един момент са се отказали", обясни тя.
Промяна на нагласите заради Covid
Още: СЗО: Задължителните ваксини в някои общества могат да бъдат неприемливи
Около 12% от анкетираните родители посочват, че отношението им към ваксините е станало положително, а за 7 на сто се е превърнало в отрицателно по време на дебатите около Covid. Те са повлияли и върху групите, които имат своите резерви и са настроени срещу ваксините, отчита изследването.
"Те са малка група. Добавили са може би нови представители. Част от тях допълнително са затвърдили своите убеждения. Неблагоприятно би било, ако тази група нараства и затвърждава своите убеждения", поясни Ангелова.
Колко подкрепят задължителната ваксинация
Не се осъзнава спецификата на заболяванията, за които е предвидена задължителна имунизация, коментира тя. Сред неваксиниращите децата си има такива, които досега са ги ваксинирали с някоя от ваксините.
Още: Европейският съд по правата на човека: Задължителните ваксинации са необходими
В нашето общество често се проявяват нагласи за силна подкрепа на индивидуалните решения, изтъкна Радостина Ангелова.
65% подкрепят напълно задължителната ваксинация, около 8% искат пълна свобода родителите да решават, за 13,4% само част от ваксините трябва да бъдат задължителни, а за други – да има свобода на избор, сочат данните от проучването.