Коалиционният партньор в управлението, който най-силно проявява "свободолюбие" по темата с ковид ваксините и ковид мерките - "Има такъв народ", предложи "провокативни редакции" на промените в Закона за здравето, които минаха на първо четене. През тази седмица текстовете трябва да минат на през здравната комисия в парламента, където всички промени се гледат на второ четене.
Основата на промените, които минаха на първо четене, е да може здравният министър да налага противоепидемични мерки без да трябва да се обявява извънредно положение или обстановка от парламента: Законово падането на маските още не е решено. Отпадат ли парите за медиците на първа линия?
Още при първото четене ИТН предупредиха, че от окончателния вариант на промените ще зависи дали ще ги подкрепят с гласовете си в пленарна зала. В здравната комисия д-р Силви Кирилов поиска много точно прецизиране на текстовете, тъй като в първия си вариант, според него, те дават твърде широки правомощия на министъра на здравеопазването да въвежда ограничения без критерии и срокове след отмяната на противоепидемичната обстановка. Подобни забележки имаше и от ГЕРБ.
Вносителите не правят редакция на първоначалните си предложения, в които единственото по-конкретно изискване към следващия етап на мерките е те да не забраняват влизането в страната, да не ограничават придвижването и да водят до затваряне на обекти и услуги. Промени обаче са предложени от имунолога проф. Андрей Чорбанов. Той предлага в закона да се допълни, че "противоепидемичните мерки не могат да включват и задължителни ваксинационни кампании, задължителни тестове, носене на предпазни средства и всякакви форми на забранителни или разрешителни сертификати". Този текст се отнася само до период, в който няма нито извънредно положение, нито извънредна епидемична обстановка, уточнява в. "Сега".
Тези предложения обаче са в разрез на идеята на другите партии в управляващата коалиция. В проекта им специално пише, че "противоепидемичните мерки може да включват организирането на имунизационни кампании, откриването на временни имунизационни пунктове и сформирането на екипи за имунизиране на място". Това, според Чорбанов, следва да отпадне, въпреки че в него няма нищо задължително.
Въпреки че в самия закон това не е изрично записано, в мотивите си останалите три партии в коалицията изтъкват, че и занапред остава възможността за въвеждане на задължителни маски, а по границата - зелени сертификати, каквито има и в момента. Освен че е против тези възможности, проф. Чорбанов предлага и да се въведе срок от 21 дни за действие на мерките. Такъв в момента няма.