Мисля, че трябва да очакваме леко повишаване на случаите на коронавирус заради изборите. Това каза проф. д-р Радка Аргирова, може би най-голямото име във вирусологията ни.
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Според нея, някои малки дневни спадове не сочат към истински спад. Все повече млади хора се появяват в спешните отделения – на първо място при ненавременно търсене на медицинска помощ, предупреди тя. Първият път, когато човек не се почувства добре – малко задух, кашлица, веднага да се търси помощ, каза лекарят пред Нова телевизия.
Не мога да твърдя, че има по-тежко протичане на COVID-19 според новите генетични линии и мутации. "Целта е бързо да става масово ваксиниране, за да можем да спрем вируса – не само ваксиниране, но и бързо", каза Аргирова. Тя повтори това, което каза преди над 3 седмици пред Actualno.com – още няма втори щам, затова трябва да се бърза. "Варианти ще има, въпросът е нов щам да няма", подчерта експертът.
Какво значи нов щам - това ще е вирус, при който нито един вид от създадените сега чрез ваксина или по естествен път антитела срещу COVID-19 не действат.
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
Освен това, трябва да е ясно дали ваксините пазят от разпространение на вируса. Според нея, много обнадеждаващо е голямо изследване на РНК ваксините с над 16 000 души, съгласно което предаването на вируса при ваксинирани е минимално – около 1% в случаите. Проф. Аргирова поясни и, че най-малко 6 седмици след преболедуване трябва да се тестваш, ако имаш антитела, да не бързаш да се ваксинираш. "Засега още нямаме точна представа кога да се сложи ваксина", добави професорът, след като уточни, че титърът антитела все пак е някакъв количествен показател в какво състояние ни е организмът. Остава обаче открит въпросът с клетъчния имунитет - този, който реагира при нова среща с вируса и произвежда определени T-клетки, които атакуват заразените от вируса клетки. В такива случаи и антителата в организма почват да се увеличават - когато имунната система е нормална.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански
Още: Вълшебното лекарство Ozempic нарушава зрението? ЕС започна разследване (СНИМКИ)
Витамин C е хубаво да се взема преди заразяване и след като се оздравее, не бива да се взема като си болен от COVID-19. Витамин D е хубаво по принцип да се взема. Електролити - също.
Като цяло имаме малко по-общото впечатление, че при британския вариант на коронавируса има по-тежко протичане. В някои случаи не се повлиява толкова добре с подаване на кислород, а това ни е основното оръжие. Това заяви зам.-директорът на "Пирогов" Николай Габровски.
Според него, не може да се говори за наплив в болниците на наплашени хора. В "Пирогов" има 450 легла и приемаме само най-тежките случаи, увери той пред БНТ.
Още: След смъртта на бебе: 29 лекари в болницата в Сандански напускат
Още: Здравният министър за парите за инвитро: При необходимост тези 2 млн. лв. ще ни бъдат върнати
Още: Отново - увеличение на случаите на коронавирус, ръст и при положителните проби
Проф. Радка Аргирова: Има още една възможност да приключим с пандемията (ВИДЕО)