Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Председателят на БЛС настоява незабавно да спре издаването на е-рецепти за антибиотици

17 октомври 2023, 14:05 часа • 2533 прочитания

Незабавно да се прекрати издаването на електронни рецепти за антибиотици. За това настоява председателят на Българския лекарски съюз (БЛС) д-р Иван Маджаров.

Още: Здравеопазване 2025 г. - как ще се лекува българинът със 120 лв. месечно? Говори председателят на лекарския съюз

Още: Кога да очакваме пик на грипа: Прогноза от проф. Тодор Кантарджиев

ОЩЕ: БЛС обвини аптеките: С е-рецептата лъсна истината за замяната на лекарства

По думите му масово от страната идват сигнали в БЛС за връщане на пациенти, на които аптеките са отказали да им продадат предписания по електронен път антибиотик. Аптеките са искали от пациентите да се върнат при личния им лекар, който да им изпише друг антибиотик, обяснявайки, че вече предписаният липсва. Според д-р Маджаров това не е истина, тъй като допреди дни антибиотиците са били налични. Целта на аптеките според д-р Маджаров е лекарят да изпише точно определен антибиотик. "Такива сигнали не е имало с предписването на лекарствата, заплащани от НЗОК", посочи той.

По думите му това означава, че когато са издавани хартиените рецепти масово аптеките са отпускали каквото те решат, а не каквото е предписано от лекаря. Фрапиращо и скандално нарече това действие д-р Маджаров. Според него отказите за изпълнение на рецепта са дори, когато е изписан най-евтиният възможен антибиотик.

Още: Акушерки купонясваха на чалга с бебета на ръце в болницата в Сливен (ВИДЕО)

Още: Сигнал: Отказали помощ на човек с инсулт в Благоевградско?

"Ние прозряхме, че настояването да има толкова бързо електронна рецепта, без алтернатива, всъщност цели въвеждане на свободна замяна по търговски причини на медикаментите", допълни той пред БТА.

"Вчера, по данни на „Информационно обслужване“, лекарите са издали близо 13 000 рецепти. От тях 90% не са били изпълнени с обяснението, че медикаментът липсва, а това звучи страшно и означава, че допреди въвеждането на електронните рецепти, аптеките са давали на пациентите каквото са имали, а не каквото е предписано, което пък граничи с престъпление", добави д-р Маджаров. "Законът казва, че нямат право да го заменят", припомни той. Лекарят преценява с какво да се лекува пациентът, а не аптеката.

ОЩЕ: Лекар за електронните рецепти: Тези, които не работят с НЗОК, как ще изписват лекарства?

"Ние отказваме да работим по този начин", каза още той. По думите му това е скрит замисъл и няма идея да се въведе ред или да се проследи каква е употребата на антибиотици, а е ясно, че става въпрос за замяна на терапията и продаване на медикаменти, каквито аптеките са решили да заредят.

Още: Детска ортопедия и вродени малформации – безплатни консултации с д-р Чабукоглу

Още: Бракували сме ваксини за COVID-19 за над 145 млн. лв.

"Вчера получихме отчет само колко електронни рецепти са изписани, но няма отчет колко са изпълнени", посочи още той.

"Потресени сме от това, че явно при изписването на хартиена рецепта, тази практика се е случвала масово, но не можеше да бъде санкционирана, защото никой не пазеше рецептите", посочи д-р Маджаров.

"Готови сме да призовем лекарите за определен период от време да преустановят работа, ако тази ситуация продължи", каза още д-р Маджаров и добави, че в България няма никакъв контрол върху отпускане на рецептите.

"До изчистване на съмнението за търговска зависимост да се преустанови изписването на електронните рецепти за антибиотици, а аптеките да съхраняват хартиените рецепти, за да се вижда какво е изписано и какво е отпуснато на пациента", добави д-р Маджаров.

От вчера рецептите за антибиотици и за медикаменти за лечение на диабет се изписват по електронен път.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес