Само дипломирани лекари могат да се занимават с диетичното хранене. Това гласят предложени за обществено обсъждане промени в Закона за лекарствата. Те предизвикаха реакция, защото занимаващите се с в момента с такава работа по закон ще бъдат лишени от това право.
Още: Перник остана без родилно отделение
Още: Как да се пазим от кърлежи и комари? Съветите от проф. Кантарджиев
"Тези промени са насочени към пациентите - за тяхното по-добро осигуряване на надеждна здравна помощ", каза пред Нова телевизия експертът по хранене и диететика – проф. Донка Байкова.
"Само лекари да извършват такова диетично хранене е изключително крайна мярка. Мярка, която трябва да се обсъди още по-добре. Много е важно на кой човек правим диета - дали на спортист, дали на болен човек, дали на човек, който търси профилактика и превенция на здравето", каза персоналният треньор и програмен директор на курсове по спорт в НБУ – гл. ас. д-р Иван Неделчев.
Фитнес гилдията също е за промени в закона, смята персоналният треньор Иван Неделчев.
Още: Бургас с детска болница до края на годината, но национална няма
Още: Тежкият път да одобрят дете за лечение в чужбина и колко помага държавата
„Лекар, фитнес треньор и потребител в триъгълник заедно за добро здраве, дълголетие и красота. Нека не се отричаме един от друг, а да завършим този комплект от здравни услуги и пакет, който да гарантира дългосрочност и сигурност", заяви Неделчев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Това ще влоши качеството на услугата: Болниците недоволни от намалената таксата за престой
Опасенията на лекарите са, че диетотерапията се превръща в печеливш бизнес за диетолозите без образование.
Според законопроекта "прилагането на „диетика“ от неспециалисти крие рискове за здравето на пациентите". С промените се "цели да се предотврати рискът за здравето на населението от некомпетентно диетолечение".
"Абсолютно съм за регулация, кой треньор къде практикува, с какъв лиценз, каква квалификация, какъв опит, познания. Със здравето не бива да се правят експерименти, не трябва да се рискува", каза гл. ас. д-р Неделчев.
Още: Детска ортопедия и вродени малформации – безплатни консултации с д-р Чабукоглу
"В никакъв случай хората да не се доверяват по интернет да дават своите данни, да очакват някакви диетични режими срещу високи тарифи на незнайно какви псевдо специалисти", съветва проф. Байкова.