На фона на проблемите с е-направленията, в здравната система се задава ново сътресение от 1 юли - след 4 години обсъждания и две отлагания НЗОК трябва да поеме отпускането на помощни средства и медицински изделия на хората с увреждания. Обещанията са това да стане по улеснен за хората начин, но трескавата подготовка в последния момент не изключва предизвестени и не толкова предизвестени проблеми, пише в. "Сега".
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
В момента тече обществено обсъждане на промените в правилника за прилагане на закона за хората с увреждания, с които се регламентира реформата. Срокът за това е 20 юни, т.е. би следвало постановлението на МС да се приеме буквално дни преди влизането в сила на новите условия. До момента по него не са публикувани публично никакви становища, въпреки че въпросът е изключително важен за организациите на хората с увреждания, които от години протестират за решаването му.
Според мотивите към правилника, подаването на заявление за помощни средства, приспособления, съоръжения и медицински изделия на хора с увреждания ще става изцяло по електронен път, а досега опитът е показал, че това рядко се получава от първия път и без неуредици. Който има медицински документ за такова изделие, издаден преди 1 юли 2022 г., ще може да го ползва до изтичане на срока му. Ако в медицинския документ липсва посочено медицинско изделие, то ЛКК, ТЕЛК или НЕЛК ще трябва да определят индивидуално от какво има нужда човекът. Това им става задължение и за в бъдеще.
Ако помощното средство е на стойност над 1000 лв., то одобрението ще идва от управителя на НЗОК, а ако е под тази стойност - от директора на РЗОК. Доставчиците могат да бъдат само от специално създаден регистър. Стойността на всяко изделие ще се определя всяка година от НЗОК, като промените ще влизат в сила от следващата година. С тази цел на 31 май на фирмите беше спуснат тридневен срок да заявят желание да доставят средства, които са заплащани от НЗОК.
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
Именно стойността на всяко изделие, до която плаща държавата, от години предизвиква спорове. Според организациите на хора с увреждания сега с определените лимити човек не може да получи адекватни помощни средства. Предстои да се разбере кога стойностите биха могли да бъдат осъвременени.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански
Наред с писането на наредби и изискванията към доставчиците, тепърва ще се попълва и административният капацитет на касата за поемане на новите задължения. За целта с актуализацията на бюджета на НЗОК, която е част от започналото вече обсъждане на предложенията, се предвижда касата да получи допълнително 4 млн. лв. до края на годината за заплати и осигуровки на нови 100 служители. Тези служители трябва да поемат сключването на договори с фирмите за доставка на помощни средства, да обработват постъпващите заявления за отпускане на такива средства и т.н., става ясно от мотивите към законопроекта.
ОЩЕ: Омбудсманът: Информирайте хората с увреждания как ще си набавят медицински изделия от януари