Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Около 60 лекарства липсват постоянно у нас заради прекомерния износ

13 февруари 2017, 12:58 часа • 1910 прочитания

Общо взето постоянно имаме недостиг, като причините са различни, най-често е т. нар. паралелен експорт. Има и други причини, свързани със снабдяването, производството и доставката не лекарства.

Това каза Николай Костов, председател на Асоциация на собствениците на аптеки.

„Има цял списък с лекарства, 50-60, които перманентно ги няма“, обясни той и даде примери с лекарствата Клексан, Кепра, Янумет, Серетид. „Някои са и животоспасяващи като Клексана, който се предписва на много бременни жени“, коментира Николай Костов.

„Пораждат се стимули за изнасяне на лекарства, защото има големи разлики в цените между България и някои държави в ЕС“, посочи председателят на асоциацията. Според него някои аптеки по един или друг начин се възползват от тези разлики и изнасят лично или чрез посредник тези лекарства.

„Дефицитът на лекарства не е свързан само с тази практика, а и с чисто законовата част. Голяма част от лекарствата се изнасят съвсем законно, което също поражда дефицит“, поясни Николай Костов. „Дали е законно или незаконно е важно, но и в двата случая резултатът е един и същ - дефицит“, заяви той, цитиран от Фокус.

"Като оборот и като тежест на пазара веригите правят над 75% от оборота на пазара на лекарствоснабдяването. Те завоюват все по-голям пазарен дял и имат по-голяма пазарна тежест", допълни той.

„Аптеките в страната са около 3700, движат се около това число. Броят им е общо взето стабилен. Като брой, може би, все още малките аптеки са повече“, обясни той.

По думите му е нормално веригите аптеки да правят по-голяма част от оборота на пазара, защото предлагат по-голям избор, имат голямо портфолио и съвременно обслужване. „Тенденцията е да се увеличава броя на аптеките от веригите и да намаляват единичните аптеки, които не са достатъчно конкурентноспособни“, заяви Николай Костов.

Относно цените на лекарствата той обясни, че са доста силно регулирани и не могат да се увеличават от само себе си. „Цените не могат произволно да се вдигат, защото се сравняват с други 12 държави и не могат да са по-скъпи от лекарствата в тези държави“, уточни председателят на асоциацията.

По думите му е възможно да има разлики в рамките на цената, която е разрешена. „Под нея съществуват множество цени, аптеките се конкурират ценово, опитват се да привличат клиенти с цената. Това е един от инструментите, така че е нормално да има разлики в цените, защото има разлики в цените на всички стоки“, каза още Николай Костов.

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес