По-лесен достъп до високоспециализирани изследвания договориха Лекарският съюз и здравната каса. Вече няма да се налага болничен престой за процедури, които могат да се извършат от специалисти в извънболничната помощ. В договора между касата и медиците са предвидени и санкции за болници, които не са достигнали минималните заплати в Колективния трудов договор. Въвеждането им отново беше отложено за три месеца.
Още: Как да се пазим от кърлежи и комари? Съветите от проф. Кантарджиев
Още: Бургас с детска болница до края на годината, но национална няма
"По този начин ние осигуряваме на човека - не да си плаща от джоба, а да получи необходимото му изследване, заплатено от НЗОК", каза доц. Михаил Околийски - зам.-министър на здравеопазването, председател на НС на НЗОК.
Още: СЗО каза колко пациенти в Европа биват увредени при лечение
Направленията обаче имат лимит. След като медиците го изчерпат, пациентите отново ще чакат специално разрешениe от здравната каса. Иначе е предвиден и по-лесен достъп до други високоспециализирани изследвания. Освен това се въвеждат еднодневни услуги в болниците и диагностично-консултативните центрове.
Още: Тежкият път да одобрят дете за лечение в чужбина и колко помага държавата
Още: Това ще влоши качеството на услугата: Болниците недоволни от намалената таксата за престой
"Би трябвало гастроентеролозите да не искат от пациентите да пролежават дни, за да им бъде направена гастроскопия. До сега пациентите ако трябваше да им бъде направено това изследване се налагаше да лежат в болница", заяви д-р Иван Маджаров - председател на БЛС.
Още: Михаил Околийски: Осигурени са милиони за Спешната помощ
Още: Съмнения за зараза в Банско: Проверяват водата
Още: Детска ортопедия и вродени малформации – безплатни консултации с д-р Чабукоглу
От юни болниците, които не плащат на служителите си минималните заплати, заложени в колективния трудов договор, ще плащат глоби.
"Без да знаем какви ще бъдат стойностите в новия КТД, това, е моето притеснение, че болниците ще почнем да затъваме", подчерта д-р Васислав Петров - председател на Сдружението на областните болници.
Още: Д-р Татяна Мороховец: Как да противодействаме на стомашните киселини?
Още: България е с най-висока смъртност от резистентни на антибиотици бактерии
"Изрично се разбрахме, че е сегашното КТД. Ако бъде прието ново - това вече съвсем по друг начин ще се договаря", каза д-р Иван Маджаров - председател на БЛС. "Санкциите в момента са приети такива, каквито са", заяви Станимир Михайлов - управител на НЗОК.
Предвижда се увеличение на цените на клиничните пътеки средно с около 20%. То ще влезе в сила след подписването на анекса към националния рамков договор. Очаква се това да се случи следващата седмица.