Състоянието на Байрям е критично. Има неовладяема с медикаменти хипертония – тя се контролира само от диализния режим. Освен това има усложняващи моменти – при Байрям на 11-месечна възраст е направена операция, при която уретерите са отворени към корема. Пикочният мехур на детето пък не е функционирал от дълго време и трябва това също да се вземе предвид. Това заяви лекуващият лекар на малкия Байрям Али, който чака за бъбречна трансплантация, след като здравното министерство му е отказало необходим за лечение в чужбина формуляр (бел. ред. – S2), по механизма на Фонда за лечение на деца.
Още: Пациенти с множествена склероза доплащат за безплатни досега лекарства
Още: Заради ниска хигиена: Проверяват детската онкохематология в ИСУЛ
На въпрос на bTV дали може да се направи трансплантация в България, лекарката заяви, че е имало опит в „Пирогов”, където са казали, че операцията е „технически невъзможна”.
Зам.-здравният министър д-р Атанас Кундурджиев обясни, че от здравното министерство са съпричастни с Байрям, но трансплантацията можела да се случи в България. Според Кундурджиев Фондът взел решение Байрям да се лекува в чужбина, защото съветът бил даден от лекар, който не е специалист по трансплантации. Още в сряда, 22 февруари, Байрям ще постъпи в болница „Лозенец”, където ще му бъде направена трансплантация на бъберек. На въпрос какъв е опитът в България с такива трансплантации, Кундурджиев отговори, че професор Панчев, който щял да оперира, имал успешна операция на дете, което сега е завършило висшето си образование и има семейство – т.е. минали са със сигурност над 20 години.