Доставките на ваксината на AstraZeneca за България не трябва да бъдат спрени или намалени, въпреки че Европейската комисия обяви намерение да не подновява договора с британско-шведската компания след юни.
“Това касае опционалните количества. Всеки договор между Европейската комисия и съответните производители има първоначални количества, които са задължителни, и опционални. Вторите се активират, ако държавите-членки счетат, че имат такава необходимост”, обясни шефът на Изпълнителната агенция по лекарствата Богдан Кирилов, цитиран от 24 часа.
4,5 млн. дози е платеното количество за страната ни за цялата 2021 г. От тях до момента сме получили около 800 000 дози, което означава, че в следващите месеци очакваме 3,7 млн. Очакванията са на месец да пристигат по около 300 000 дози, допълни Кирилов.
Еврокомисията цели изпълнението, а не прекратяване на договора с AstraZeneca, заяви говорител на ЕК по повод изявлението на еврокомисаря за вътрешния пазар Тиери Бретон, че нов договор с тази компания няма да има. До края на март AstraZeneca е доставила на ЕС 30 милиона дози и е обещала до края на юни още 70 милиона. Договорът предвижда до средата на годината да бъдат доставени 300 млн. дози, както и опция за поръчка на още 100 млн.
“По-рано съобщихме, че няма да се възползваме от възможността за поръчка на допълнителни дози”, отбеляза говорителят. Той потвърди, че договорът може да бъде разтрогнат, но не това е целта на ЕК. Действащият договор изтича през юни, но задълженията по него се запазват и ЕС очаква доставката на общо 300 млн. дози. Няма да обсъждаме бъдещи действия до приключването на съдебната процедура, заяви говорителят.
През април ЕК заведе дело срещу британско-шведската компания за това, че е нарушила условията по сделката и че няма “надежден план” за осигуряване на своевременни доставки. Предвижда се съд в Брюксел да разгледа делото срещу AstraZeneca на 26 май.