Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Начело сме в Европа по онкологични заболявания

14 октомври 2019, 12:30 часа • 2390 прочитания

Според различни здравни на европейски институции анализи българките и румънките боледуват и умират най-много от рак на шийката на матката.

От цяла Европа само в България и в Словакия няма Държавен раков план, а според онколозите - скрининговите ни и профилактични програми на практика не работят.

"Ракът на маточната шийка е едно от най-често срещаните злокачествени заболявания при жените в България. Годишно имаме около 1000-1100 нови случаи. Между 300 и 400 са смъртните случаи. Няма спад на онкологичните заболявания", коментира пред Нова телевизия доц. д-р Здравка Валерианова, ръководител националния раков регистър.

В Скандинавските държави и Австралия почти всички жени са ваксинирани, а тестовете са безплатни и задължителни. Оказва се, че там отчитат под 5 процента заболели от рак на шийката на матката.

У нас нещата стоят така - за жените над 30 години е предвиден безплатен преглед, а ако цитонамазката е нормална – отново след 3 години. Иначе личният лекар може да тества безплатно и по-млади жени, но при определени условия - ако те са вече с повече от 3 износени бременности, имат първо раждане на 17, фамилна анамнеза или при преглед покажат отклонение в цитонамазката.

Здравното министерство отчита, че през 2018 г. са тествани над 1 148 неосигурени жени на възраст 40-50 години, от които с диагнози са били само 72 жени. За 2018 година са отделени един милион и двеста хиляди лева, от които 1 000 000 лв. за ваксини, а за 2019 г. са още повече- 1 270 000 лв. Ваксинирани са близо 8000 момичета, които през 2019 са по-малко. А иначе ежегодно от бюджета на Министерство на здравеопазването се отделят 125 000 лв. за скрининг на три вида онкологични заболявания (рак на млечна жлеза, рак на шийката на матката, рак на дебелото и правото черво), но само на неосигурени лица.

А за бъдещето на раковия регистър, който трябва да отчита всички заболели в София и провинцията Министерството обещава да бъдат разработени и внедрени минимум 35 електронни регистри, сред които е и Националният раков регистър. Това ще се случи съобразно Пътната карта за изпълнение на Стратегия за развитие на електронното управление в Република България за периода 2016-2020. Вече е обявена открита процедура за избор на изпълнител.

Реалната цифра на новозаболелите в България е 35 хиляди души като най-много заболяват от рак на простатата дебело черво бели дробове.

Милена Славкова
Милена Славкова Отговорен редактор
Новините днес