С 91 гласа "за", 3 "против" и 66 "въздържали се" депутатите приеха на първо четене промените в Закона за лечебните заведения.
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
Поправките бяха внесени лично от Даниела Дариткова, която оглавява парламентарната група на управляващата партия, както и здравната комисия на НС, и бяха приети в пленарната зала на първо четене.
Според Дариткова целта на промените е единствено да синхронизира Закона за лечебните заведения с приетия в края на миналата година Закон за публичните предприятия, в чийто обхват попадат и болниците. Забранява се в съветите на директорите и в управителните съвети на заведенията да влизат хора, които работят по служебно или по трудово правоотношение, освен ако са университетски преподаватели.
„В противен случай ние дискриминационно ограничаваме тези лечебни заведения да се управляват от директори, които са придобили някаква научна степен”, обясни Дариткова. И уточни, че внесла законовите поправки след като получила сигнали от управителите на големите университетски болници, разтревожени, че не могат да работят по трудов договор и едновременно с това да преподават.
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
От БСП отказаха да подкрепят законопроекта. „За да дирижираш управлението на лечебните заведения, трябва поне да разбираш какво се случва в тях. Какво ще се случи сега с този закон? На практика хора от лечебните заведения, някои от които изпълняваха стратегически задачи и имаха възможност да бъдат членове на бордовете на тези заведения, понеже не могат да имат трудов договор в лечебното заведение, изобщо няма да могат да бъдат членове на тези бордове. А те познават най-добре спецификата на работа на лечебното заведение”, коментира соцдепутатът Георги Михайлов, който е лекар по професия.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански
„Ако вие определяте мнението на парламентарната група на БСП, отговорно твърдя, че сте ги подвели – не знам поради неразбиране или по друга причина – в желанието си да бъдете твърд опозиционер”, отвърна му остро Дариткова. И заяви, че единствената й цел била да облекчи правилата в Закона за публичните предприятия, засягащи болниците.
Жегнат от тона й, Михайлов обяви: „Изобщо не става дума за преподаването. Става дума за работата в лечебното заведение – за специалисти, които са от това лечебно заведение и няма да могат да участват в борда му.” Той се позова и на мнението на депутати лекари от ВМРО, които обаче предпочетоха да си замълчат. В крайна сметка законопроектът беше одобрен.