Забавената или недовършена диагностика при пациенти с онкозаболявания пряко касае техния живот.“ – това заяви онкологът проф. Асен Дудов на виртуално събитие, посветено на раковите заболявания по време на пандемия. Събитието се проведе снощи и протече под формата на дискусия между водещия у нас онкоспециалист – проф. Дудов, и представители на най-големите пациентски организации в страната. В уебинара взе участие и Ангелина Кхан от Дирекция „Защита на правата на пациентите“ към Министерството на здравеопазването. Представителката на МЗ изслуша личните истории на онкоболни пациенти и проблемите, с които им се налага да се справят поради пандемичната обстановка.
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
Уебинарът, озаглавен „Ракът и Covid-19“, обедини заинтересовани лица от всички сфери на здравеопазването и предизвика дискусия по една все по-актуална тема – раковите заболявания по време на пандемия. Според специалистите закъснелите диагнози и последващото неефективно лечение са само част от проблемите, с които раково болните пациенти се сблъскват днес. Участниците във вчерашното събитие изразиха позиция, че причините се коренят в извънредната ситуация на пандемия, в която се намираме. Всички те се обединиха около тезата, че България трябва спешно да приеме Европейския раков план и да имплементира най-добрите европейски практики за справяне с нарастващата заболеваемост от ракови заболявания у нас.
В дискусията взеха участие д-р Станимир Хасърджиев от Национална пациентска организация (НПО), д-р Надежда Тодоровска от Български Червен кръст (БЧК), Нана Гладуиш от фондация „Еднa от 8“, Явор Конов от фондация „АЙВЪР“ и Пламена Николова от сдружението „Национална мрежа за децата“. Към уебинара се присъединиха още Евгения Александрова от Асоциацията на пациентите с онкологични заболявания (АПОЗ), д-р Радосвета Стаменкова от Българската асоциация за семейно планиране и сексуално здраве (БАСП) и представители на Федерация "Български пациентски форум". Представителите на пациентските организации и здравни журналисти имаха възможността да споделят своите притеснения по темата и да зададат въпросите си директно към медицинските специалисти.